Úvodní stránka » Historie, vývoj a technika sboru » Kárová stříkačka - historická

Kárová stříkačka z roku 1868

Kárová stříkačka je historickým majetkem Sboru dobrovolných hasičů ve Velvarech, dokumentující vznik nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru, který byl založen v roce 1864.  Sbor zakoupil stříkačku   za   400   zlatých  a  v témže roce 1868 objednal  i nový spolkový prapor za 450 zlatých.

Na uvedené účely byla provedena veřejná sbírka. Na subskripční listině bylo uvedeno 178 přispívatelů, což dokazuje, že sbor se těšil všeobecné přízni. Městská rada přispěla 50 zlatými a dále se usnesla přispívat na čištění stříkačky ročně rovněž 50 zlatými.

Kárová stříkačka byla renovována členy SDH Velvary v roce 2006  z  příspěvku Nadace pro podporu hasičského hnutí v ČR se sídlem v Přibyslavi. Trvale je vystavena ve vstupní chodbě hasičské zbrojnice.

Kárová stříkačka před renovací

02.jpg.JPG

Po renovaci v hale hasičské zbrojnice  (vlevo)