Úvodní stránka » Historie, vývoj a technika sboru » Koněspřežná stříkačka - historická

Koněspřežná stříkačka R. A. Smekal z roku 1904

Sbor dobrovolných hasičů ve   Velvarech,   jako  nejstarší český dobrovolný  hasičský  sbor, vlastní koněspřežnou stříkačku firmy R.A.Smekal,  která pochází z roku 1904. Sboru byla předána 2.června téhož roku zástupcem firmy za účasti městských a okresních zástupců. Byla pořízena  za tehdejších 2.200 korun  a  z půjčky  poskytnuté  sboru  Rolnickou  záložnou ve Velvarech.  Poprvé byla  použita k zásahu dne 27.července 1904 u požáru v obci Černuc.

Záslužná činnost sboru je v té době všeobecně uznávána a oceňována. Vystavená  koněspřežná  stříkačka  byla  v  roce 1999 u  příležitosti  135. výročí založení sboru renovována.  Sbor ji pravidelně představuje na „hasičských slavnostech“ v Litoměřicích a vystavuje ji i na jiných akcích. Stříkačka byla renovována za významné pomoci Hasičského záchranného sboru Kladno  –  stanice Slaný v jeho prostorách. Od listopadu 2019 je trvale vystavena v chodbě velvarské radnice, aby ji vidělo co nejvíce obyvatel a návštěvníků města.

Stříkačka před renovací - stav 1998

Stříkačka po renovaci z roku 1999 v hale hasičské zbrojnice