Úvodní stránka » Historie, vývoj a technika sboru » Přenosná stříkačka PS 8 - historická

Přenosná stříkačka PS 8

Přenosné motorové stříkačky PS 8 vyráběla továrna THZ Vysoké Mýto v letech 1948 až 1964.

Stříkačka obsahuje dvoudobý dvouválcový motor, chlazený čerpanou vodou. Čerpadlo je odstředivé, dvoustupňové, těsnění hřídele provazovou ucpávkou.

Hmotnost čerpadla kolem 160 kg, výkon čerpadla 800 l/min. Zapalování magnetoelektrické, magnetem PAL. Startování motoru je ruční, pákou na čelní skříni motoru.

Stříkačky se používaly pro čerpání vody ze zatopených míst a k dálkové dopravě vody hadicemi. Čerpadla vykazovala velikou spolehlivost a jednoduchost ovládání, staly se nedílnou součástí výbavy většiny hasičských jednotek v té době.

Velvarský dobrovolný hasičský sbor vlastní několik těchto stříkaček jako historický majetek sboru.

20200816_105919.jpg    20200816_105935.jpg

Stříkačka PS 8 v chodbě hasičské zbrojnice