Požární přívěsná stříkačka PPS 8

V roce 2006 získal Sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech od obce Chržín původní podvozek se stříkačkou PS 8. Tato technika se v různých variantách používala u sboru dlouhá léta, než byla nahrazena typem PS 12.

Stříkačka obsahuje dvoudobý, zážehový dvouválec,  chlazený čerpanou vodou. Čerpadlo je odstředivé, dvoustupňové, těsnění hřídele provazovou ucpávkou.

Hmotnost čerpadla kolem 160 kg, výkon čerpadla 800 l/min.

Používalo se pro čerpání vody ze zatopených míst a k dálkové dopravě vody hadicemi. Tato čerpadla vykazovala velikou spolehlivost a jednoduchost ovládání.

Ke stříkačce patří kompletní vybavení, uložené v původním přívěsu z roku 1946.

Členové SDH Velvary začaly v roce 2007 s jeho celkovovou renovací. Práce byly prováděny svépomocí za pomoci darů a sponzorských příspěvků.

Cílem renovace bylo získat další historický exponát vozidla do majetku a sbírky nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru sboru.

PPS 8 - původní přívěs z roku 1946 (vzadu DS 16)