Úvodní stránka » TRADICE » 160. výročí zal. - rok 2024

160. výročí založení sboru - všeobecné informace

Příprava započala v měsíci červnu 2023! U sboru byla ustanovena pracovní skupina, která založení nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru připravovala. Složení: Saifrt F., Ledvinka M. (Mašek R.), Šulc L., Svoboda J., Holý V., Holý P., Wolák R. (starosta města), Nitra J. (externí spolupracovník).

Slavnostní valná hromada členů dne 15.5. 2024 - Sladovna

Hosté valné hromady :  Monika Němečková - starostka SHČMS, Radim Wolák - starosta města Velvary, Martin Zuska - starosta OSH Kladno, Josef Nitra - starosta Podřipské hasičské župy, Jindřich Hejduk a Iveta Holubová - Sdružení pro obnovu historických hasičských tradic, Jan Žižka - bývalý ředitel HZS Kladno a Středočeského kraje, Jan Šilhán - SDH Hřebeč.

Přítomno 55 členů SDH, 15 členů bylo oceněno ze strany SHČMS, 6 členů bylo oceněno Medailí "Za zásluhy o sbor" a "Pamětní medailí ke 160. výročí". Sbor obdržel malou repliku praporu od OSH Kladno a SHČMS.

Čestné členství ve sboru obdrželi:  Radim Wolák - starosta města Velvar a Josef Nitra - starosta Podřipské hasičské župy.

Hlavní den oslav - sobota 18.5.2024

Významní hosté:

Ladislav Chlupáč - senátor, člen Senátu parlamentu ČR, Martin Exner - poslanec Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, Petra Pecková - hejtmanka Středočeského kraje, Radim Wolák - starosta města Velvar, Richard Dudek - náměstek starostky SHČMS se členy delegace, Vladimír Vlček - generální ředitel HZS ČR se členy delegace HZS, Jindřich Hejduk a Iveta Holubová - Sdružení pro obnovu historických hasičských tradic, Josef Moravec - předseda představenstva HVP, a.s. a další hosté.

Hasičské sbory - počet 57, s sebou přivezly 44 praporů, které byly dekorovány stuhou. Přítomni byli zástupci spřátelených sborů Opava-Palhanec a Dolní Podluží. Prapor SDH Velvary obdržel 6 stuh (město Velvary, Středočeský kraj, Podřipská hasičská župa, SDH Palhanec, SDH Hospozín a SDH Miletice) a řadu dalších ocenění, mj. Medaili Středočeského kraje, plaketu GŘ HZS a další.

Vystavená technika - 12 ks historické techniky, 18 ks - moderní techniky. Vystavovaly Sbory dobrovolných hasičů, jednotky HZS Středočeského kraje a HZS podniků mj. Synthos Kralupy, DP Praha, Spolana Neratovice, Letiště Praha, Orlen Unipetrol, Čepro, Aero Vodochody, HZS ZÚ Hlučín, Rescue Help, Policie ČR a kynologové PČR.

Dynamické ukázky na náměstí - počet 17, např. koněspřežná stříkačka SDH Bráník, kynologové PČR, sací bagr Man TGS, parní stříkačky SDH Klatovy a Semily I, Škoda Stratílek SDH Prčice, čtyřkolka HZS Střč. kraje, ukázky útoku MH a techniky SDH Velvary, přetlakový ventilátor HZSP DP Praha, vozidlo Panther letiště Aero Vodochody, KHA 60 Man Synthos Kralupy, CAS 20 Scania Cobra, KA s HNJ a kontejnerem a CAS 20 JSDH Velvary a HZS Středočeského kraje, Turbex s pěnou Synthos Kralupy a další.

Hudební vystoupení - Velký dechový orchestr Mělník, kapela Žižkovská smršť, večerní zábava skupina AKCEband.

Spolupráce na zajištění oslav - MP Velvary, PČR- oddělení Zlonice, pracovnice MěÚ Velvary, Městské muzeum Velvary, Řeznictví V.Holý Velvary, Velvarská kulturní společnost, členové SDH Velvary, fotografové Pavel Bakalář a Luděk Toms a další.