Úvodní stránka » Historie, vývoj a technika sboru » Berlová stříkačka - historická

Berlová stříkačka

Berlová stříkačka nebo-li berlovka je jednoduché pístové čerpadlo s jedním pístem. Má tvar berle, kterou si hasič vloží pod paži a a spodní část ponoří do nádoby s vodou. Pomocí páky a pístu pumpuje jednou rukou vodu, kterou  druhou rukou hadicí a proudnicí usměrňuje na požářiště.

Tyto jednoduché stříkačky se používaly u hasičských sborů koncem 18 a začátkem 19 století.

Velvarský dobrovolný hasičský sbor vlastnil dle zachovalého inventáře např. v roce 1889  tři podobné berlové stříkačky.

Jeden kus berlové stříkačky je historickým majetkem SDH Velvary.