Dvoukolová motorová stříkačka DS 16 z roku 1958

Sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech,   jako nejstarší  český dobrovolný  hasičský  sbor, představuje  dvoukolovou motorovou stříkačku z roku 1958, kterou  vyrobila Továrna na hasicí zařízení ve Vysokém Mýtě. Sboru ji daroval jeho člen a sběratel pan Miroslav Havlín ml.

DS 16 je motorová stříkačka na dvoukolovém podvozku, přizpůsobeném k rychlé přepravě motorovým vozidlem v závěsu. Její ustavení je rychlé, provádí se třemi podpěrami. Uvedení do provozu je spolehlivé a její obsluha je jednoduchá.

Sestává ze čtyř samostatných částí a to podvozku, motoru, čerpadla a vývěvy. Motor s čerpadlem tvoří jeden celek, který  je pevně uložen na rámu podvozku. K zaplavení čerpadla vodou slouží vodokroužková vývěva. Na sacím hrdle čerpadla je našroubován obloukový nástavec, který lze natočit dle potřeby. Zespoda je vypouštěcí otvor opatřený zátkou. Na horní části čerpadla jsou umístěny výtlačné ventily a manometr. Motor je čtyřválcový, čtyřtaktní, benzinový, vodou chlazený. Zapalování je magnetkou.

Základní technické údaje :

Délka x šířka x výška                  3650 x 1550 x 1250 mm

Váha                                                       800 kg

Max.výkon motoru                       60 k při 3500 ot/min.

Spotřeba paliva                             16-18   l/hod.

Jmenovitý průtok vody                 800 – 1600  l/min

Největší dovolený tlak                    160  m v.sl.

DS 16 v původním stavu po darování.

DS 16 po renovaci členy SDH.

Za vozidlem AS 16 Praga RN na výstavě techniky.