Úvodní stránka » Historie, vývoj a technika sboru » Koněspřežná stříkačka - historická

Koněspřežná stříkačka R. A. Smekal z roku 1904

Sbor dobrovolných hasičů ve   Velvarech,   jako  nejstarší český dobrovolný  hasičský  sbor, představuje  koněspřežnou stříkačku firmy R.A.Smekal,  která pochází z roku 1904. Sboru byla předána 2.června téhož roku zástupcem firmy za účasti městských a okresních zástupců. Byla pořízena  za tehdejších 2.200 korun  a  z půjčky  poskytnuté  sboru  Rolnickou  záložnou ve Velvarech.  Poprvé byla  použita k zásahu dne 27.července 1904 u požáru v obci Černuc.

V roce 1904 sbor oslavil 40leté trvání. Z výtěžku slavnosti a z daru 400 korun, které věnoval zakladatel K.Krohn, byla  utvořena  pohřební  pokladna  pro    případ umrtí člena ve prospěch pozůstalých vdov a sirotků.

Zvýšená činnost sboru v tomto roce měla vliv na mládež,  neboť se přihlásilo 20 hochů, z nichž byl utvořen dorostenecký odbor.

Záslužná činnost sboru je v té době všeobecně uznávána a oceňována. Vystavená  koněspřežná  stříkačka  byla  v  roce 1999 u  příležitosti  135. výročí založení sboru renovována.  Sbor ji pravidelně představuje na „hasičských slavnostech“ v Litoměřicích a vystavuje ji i na jiných akcích. Stříkačka byla renovována za významné pomoci Hasičského záchranného sboru Kladno  –  stanice Slaný v jeho prostorách.

Stříkačka před renovací

Stříkačka po renovaci v roce 1999, vystavená ve vstupní hale hasičské zbrojnice