Speciální terénní ubytovací automobil Praga V3S

Město Velvary obdrželo v roce 2008 bezúplatným převodem od Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje speciální vozidlo – terénní ubytovací automobil Praga V3S včetně automobilového ubytovacího přívěsu a to ve vojenské verzi. Nákladní verzi a verzi automobilové cisterny řady PV3S používal náš hasičský sbor dlouho ve své minulosti.

Vojenský třítunový speciál  Praga V3S, zvaný „vétřieska, vejtřaska“ se začal vyrábět v roce 1953 a byl určen zejména pro armádu. Automobil vyráběla firma Praga n.p.,  později AVIA n.p. až do 80 let dvacátého století. Tento speciál typu T 912 byl vyroben v roce 1972.

Svou konstrukcí patřila Praga V3S k nejlepším terénním vozidlům své doby. Díky originální konstrukci nápravových převodovek měla velkou světlost podvozku i při relativně malém průměru kol. Tato konstrukce na jedné straně zajišťuje dobrou průchodnost terénem, ale na druhou stranu omezuje maximální rychlost, která byla udávána  60 km/hod.

Vzduchem chlazený dieselový motor je sice poměrně hlučný, ale spolehlivě funguje i v extrémních podmínkách. Spotřeba nafty se pohybuje kolem 30 l nafty na 100 km, palivová nádrž je na 120 l. Výkon motoru činil 70 kW (asi 95 koní) při 2000 ot./min.

Nebezpečně se jevila jízda bez zařazeného rychlostního stupně z kopce dolů, při vyšší rychlosti nad 85 km/hod.  hrozilo uvolnění kardanu.

Speciální terénní ubytovací automobil Praga V3S slouží sboru k ubytování členů jednotky, zejména při hromadných akcích a dlouhodobých zásazích.

Vybavení nástavby vozidla:  5x lůžko které se dá složit a vznikne 8 míst k sezení, chladnička, kuchyňka, která je vybavena jednoduchým nádobím, el.sporák na ohřev jídel a vody na kávu-čaj, nádrž na vodu (mytí rukou-nádobí) obsah cca 50 litrů, naftové topení.

Ubytovací přívěs BBS A 3

Rok výroby 1968  - výrobce Karosa n.p. Jaroměř, závod Senice na Hané

max rychlost 60 km/h, celková hmotnost přívěsu 5000 kg

Vybavení ubytovacího přívěsu :  4x lůžko které se dá složit a vznikne 6 míst k sezení, topení je elektrické o výkonu 2 kW. Další vybavení přívěsu je stejné jako u vozidla PV3S.