Úvodní stránka » TRADICE » Oslavy 150. výročí založení sboru - rok 2014

Dan Jiránek - předseda svazu měst a obcí ČR,

Karel Richter - starosta SHČMS,

Drahoslav Ryba - gen.ředitel HZS ČR,

Josef Kubeš - gen.ředitel HVP a další.

Hasičské sbory - počet 67, mj. Velvary (KL), Zákupy (ČL), Velké Meziříčí (ZS), Kylešovice (OP) - obdržely dekrety o založení sboru. Ze Středočeského kraje nezastoupeny pouze okresy Nymburk a Kutná Hora.

Počet praporů 45, nový prapor obdržel SDH Nelahozeves (Mělník), ostatní obdržely pamětní stuhy.

Družební sbor - SDH Opava-Palhanec.

Nejvzdálenější sbory - Dolní Podluží (Děčín), Jirkov (Chomutov), Semily a Roztoky u Jilemnice (Semily), Skalice u České Lípy, Zákupy (Č.Lípa), Valdice (Jičín), Zárybničná Lhota (Tábor), Velké Meziříčí (Žďár nad Sázavou), Kylešovice (Opava).

Vystavovatelé nejmodernější techniky - jednotky HZS ČR, ZÚ Zbiroh, HZSP ČEZ, Letiště Praha, Lovochemie, Synthos, Škoda Auto a další.

Z historické techniky - SDH Velvary, Zlonice, Semily, Roztoky u Jílemnice, Prčice, Kozinec, Unhošť, Nelahozeves, Skalice u Č.Lípy, Stehelčeves, Klecany a další.

Různá vystoupení a ukázky - zásahová jednotka Policie ČR Středočeského kraje, oddíl MH SDH Velvary, žáci ZUŠ Velvary, orchestr Vranovanka z Vranova (Benešov), kapela Druhej Dotek a další.

Spolupráce na zajištění - MP Velvary, Policie ČR - OO Zlonice, Grál Kralupy n/Vlt., Městské muzeum Velvary, Školní jídelna Velvary, L.Kučírková Velvary, V.Holý Velvary, velvarští prodejci na náměstí.

Dokumentace, záznamy - P.Bakalář, A.Vochomůrka, L.Toms

OCENĚNÍ u příležitosti 150.výročí založení a na Hasičských slavnostech v Litoměřicích 6.-7.6.2014

Sbor - obdržel celkem 11 stuh na prapor

Stuha - od ministra vnitra ČR M.Chovance, starostky města Velvary, hejtmana Středočeského kraje, starosty města Litoměřice, starosty Sdružení hasičů ČMS, předsedy Sdružení pro zachování a obnovu historických hasičských tradic, generálního ředitele HZS ČR, Sboru Opava-Palhanec a Sboru Miletice.

Řadu ocenění od přítomných hasičských sborů (plakety, pamětní listy, medaile a různé dary).

Členové

Řád sv. Floriána - Miloslav Maršálek

Medaile Za mimořádné zásluhy - Bedřiška Stovičková

Medaile sv.Floriána - Vladimír Točík st., Pavel Holý, René Mašek, Jaroslav Svoboda

Medaile Za zásluhy - Václav Holý

Medaile Středočeského kraje - Libor Šulc, Antonín Máša, Jaroslava Saifrtová

Medaile Za příkladnou práci - František Saifrt, Michal Ledvinka, Michal Pašek, Milan Vobořil, Michal Petráček, Lukáš Kapitán.

Čestné uznání OSH Kladno - Martina Čermáková, Jaroslava Kapitánová, Aneta Masopustová, Jindřich Koucký, Aleš Krupka, Petr Honický, Vlastimil Jandouš, Aleš Kraus, Radek Mašek, Vladimír Točík ml., Jindřich Boháč, Pavel Staněk, Martin Ciniburk a Štěpán Svoboda.

Pamětní medaile ke 150. výročí Českého dobrovolného hasičstva - 25 členů SDH.

Plakáty a program oslav 150.výročí založení nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru ve Velvarech – rok 2014

duben – červen 2014 - Putovní výstava k historii sboru a výstava historických hasičských praporů, zapůjčených z CHH Přibyslav. Křest publikace MAS Přemyslovské střední Čechy u příležitosti 150 let českého dobrovolného hasičstva – městské muzeum Velvary.  Vernisáž výstavy – 25.4.2014 od 18 hodin, výstava potrvá do 28.6.2014.

čtvrtek 22.května 2014 - Valná hromada členů SDH Velvary v místě a čase jednání sboru před 150lety – hostinec Na Sladovně – od 18 hodin.

sobota 24.května 2014 - hlavní den oslav 150.výročí  založení – město Velvary

9.30 – 15.00 průběžné vystoupení hasičské hudby Vranovanka – náměstí

9.30 - 17.00 výstava historické a současné hasičské techniky - náměstí

10.00 - 11.00 zahájení oslav, nástup sborů a praporů na velvarském náměstí, vystoupení hostů

11.00 - 13.00 průvod hasičů k uctění památky zakladatele sboru K.Krohna, položení věnce na místním hřbitovu a prohlídka  modernizované budovy hasičské zbrojnice – hřbitov a hasičská zbrojnice

12.00 - 14.00 slavnostní zasedání výkonného výboru SHČMS

13.00 - 14.00 ukázky historické a starší hasičské techniky - náměstí

14.00 - 14.30 příjezd hasičů a vozidel VI.propagační jízdy SHČMS z libereckého kraje do Velvar - náměstí

14.30 - 15.00 ukázka z činnosti oddílů mladých hasičů SDH Velvary - náměstí

15.00 - 17.00 ukázky současné hasičské a záchranářské techniky – náměstí

18.00 - 23.00 večerní kulturní program na náměstí - k tanci a poslechu hraje kapela Druhej dotek

Během celého dne občerstvení a stánky na velvarském náměstí, v městském muzeu výstava k historii hasičského sboru a výstava historických hasičských praporů.

Parkování vozidel umožněno v přilehlých ulicích, omezený průjezd náměstím po dobu oslav, omezený průjezd ulicí Pražskou a Slánskou.

Výbor SDH a komise k oslavám SDH Velvary

Velvarský sbor vždy uměl své výročí oslavit. Dochovaly se fotografie z roku 1889, 1946, 1964, 1974, 1994 a 2004.