Úvodní stránka » Historie, vývoj a technika sboru » DV Praga RN - historická

Dopravní vozidlo Praga RN - rok výroby 1953

V roce 2006 zakoupil Sbor dobrovolných hasičů Velvary speciální požární dopravní vozidlo Praga RN, vyrobené v roce 1953 továrnou Auto-Praga n.p. Historie „pragovky“ se datuje od roku 1907 a tento automobil byl vyroben jako jeden z posledních. Po něm následoval slavný třítunový terénní vůz pro vojenské účely – Praga V3S. Obě tato vozidla byla v průběhu doby ve výjezdu jednotky SDH Velvary.

Vozidlo Praga RN slouží k dopravě družstva hasičů (9 osob) k zásahu a je vybavené potřebným materiálem a věcnými prostředky. Není osazeno čerpadlem na vodu, součástí nástavby je přenosná motorová stříkačka PS 8 s příslušenstvím.

Vozidlo je vybavené benzinovým, 4 taktním motorem, vodou chlazeným, o výkonu 51,4 kW (70k). Spotřeba se pohybovala kolem 26 l/100 km. Max rychlost 80 km/hod. Karoserie je skříňová, délky 8600 mm, šířky 2100 mm a výšky 2600 mm. Celková hmotnost činila kolem 6200 kg.

Vozidlo bylo zakoupeno v devastovaném stavu z obce Dolní Beřkovice u Mělníka, ale bylo pojízdné. Členové SDH Velvary začaly v roce 2007 s jeho celkovou renovací, která trvala asi 12 měsíců. Odhadem na něm  bylo odpracováno kolem 1000 brigádnických hodin. Práce byly prováděny svépomocí za pomoci darů a sponzorských příspěvků.

Cílem renovace bylo získat další historický exponát vozidla do majetku a sbírky nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru sboru.

Vozidlo při prohlídce v roce 2006

Zdevastovaný interiér vozidla