Úvodní stránka » Z ČINNOSTI 2012-2023 » SDH Velvary DNES - rok 2015

                       SDH VELVARY "DNES"  V ROCE 2015 - události, fotografie, články

PF 2016

Sbor přeje všem svým členům, našim spoluobčanům, příznivcům, přátelům i návštěvníkům našeho webu šťastné a veselé vánoce a pohodový nový rok 2016 !

Hasičská noc 2015

Mladí hasiči mají za sebou další ročník Hasičské noci a to ve dnech 12-13. prosince. Tuto dvoudenní akci pořádají již poněkolikáté. Ta letošní začala prohlídkou nového Muzea technických hraček v našem městě, které se zrovna otevíralo.Na hasičské zbrojnici pokračoval program psaním testů preventistů, následovala večeře a poté celovečerní hra na téma Pevnost Boyard, kde po zbrojnici bylo 14 stanovišť. Hledali se klíče mezi kobylkami a červy, střílelo se z luku. Večer končil pohádkou o Mimoních.

Ráno byl budíček se snídaní a následoval výlet do Prahy na hasičskou stanici č.7 na Smíchově, kde slouží náš člen Radek Mašek, který byl hlavním průvodcem. Moderní typ stanice nás velmi zaujal a exkurze se líbila. Návrat byl kolem 12 hodiny. Mladí hasiči děkují členům SDH za pomoc, rodičům za podporu, zejména maminkám za upečení dobrých buchet ke snídani. Michal Petráček

Fotografie z celé akce naleznete ve FOTOGALERII.

Sbor zajišťoval dovoz stromů včetně vánočního stromu

Členové sboru zajišťovali pro město dovoz okrasných stromů pro novou výsadbu a v pátek 20.listopadu dovoz vánočního stromu z Chržína do Velvar. Tyto práce provádíme každoročně v rámci pomoci městu. (ls)

Mladí hasiči se zúčastnili 7.ročníku "Bludiček" ve Zlonicích

Mladí hasiči se zúčastnili v rámci 3.kola zimní hasičské ligy již 7.ročníku "Bludiček", pořádaných SDH Zlonice. Jedná se o večerní soutěž mladých hasičů od 17-20 hodin. Na stanovištích děti objevují např. pohádková strašidla. Naši starší žáci obsadili 9-10.místo, mladší žáci skončili na 11.místě. Michal Petráček

Jednotka vyjela na požár osobního vozidla, na místě nezasahovala

K 26.výjezdu letošního roku vyjela zásahová jednotka sboru v sobotu 7.listopadu ve 2 hodiny, 35 minut do obce Neuměřice, směrem ke K.Mostu, kde mělo hořet osobní vozidlo. Na místo vyjela CAS 24 LIAZ (1+3), která však na místě nezasahovala. Jednalo se o DN osobního vozidla Škoda Felície, na místě Policie ČR, Záchranná služba a HZS Kralupy. Fotografie připravujeme. (ls)

Soutěž v oblékání hasičů na čas - známe výsledky a časy

Náš člen Michal "Játro" Petráček uspořádal po Facebooku soutěž hasičů v oblékání na čas. Na našem webu jsme zveřejnili pravidla soutěže a nyní přinášíme výsledky a časy. Vítěz obdrží kromě láhve dobrého pití i putovní sošku hasiče s uvedením jména a výsledku.(ls)

1.místo David Korecký  čas  53,02 sec

2.místo Michal Pašek (SDH Velvary)  čas 54,56 sec

3.místo Jiří Král   čas  64,00 sec

4.místo Tomáš Monty  čas 69,00 sec

Sbor pečuje o hroby svých zakladatelů

Sbor pečuje o hroby svých zakladatelů, což si připomínáme i 2.listopadu při "památce zesnulých". Byl upraven hrob zakladatele sboru Karla Krohna i hrob prvního velitele sboru Jana Papeše. (ls)

     

Výcvik členů v polygonu HZS Kladno

Čtyři členové naší jednotky se zúčastnili praktického výcviku v dýchací technice a to v polygonu HZS Kladno v bývalé huti Koněv. V prostorách se cvičí hašení ohňů i vyhledávání osob ve sklepních prostorách. M.Petráček

Naše výjezdová jednotka převzala upravené dopravní vozidlo Fiat Ducato

Naše dobrovolná výjezdová jednotka převzala v sobotu 24.října od starosty města Radima Woláka a radního Pavla Holého upravené dopravní vozidlo Fiat Ducato.

Město Velvary obdrželo dotaci z rozpočtu Středočeského kraje z Fondu podpory dobrovolných hasičů a složek IZS na rok 2015 ve výši 159.780 Kč. Získání těchto prostředků umožnilo zadat vybudování vestavby do uvedeného dopravního vozidla pro umístění zásahové výzbroje a výstroje. Vestavbu provedla společnost PROGRES SERVIS Sibřina spol. s r.o., která se vestavbami do záchranářských vozidel zabývá. Celkové náklady činily 168.190 Kč, tzn., že město doplácelo z vlastních zdrojů pouze 8.140 Kč.

Členové sboru se podíleli na návrhu vestavby pro uložení výzbroje a výstroje, vozidlo se může převybavit dle druhu zásahu nebo cesty na soutěž. Je to už druhá úprava vozidla. První byla loňská montáž samostatného přídavného topení do vozidla a montáž přídavných vzduchových měchů k posílení zatížení zadní nápravy. (ls)

Kompletní snímky upraveného vozidla naleznete ve FOTOGALERII.

90.výročí založení našeho sboru ve fotografii

Náš člen Michal Petráček shromáždil několik fotografií, které zachycují oslavy 90.výročí založení našeho hasičského sboru v roce 1954. Naskenoval je a zařazujeme je do FOTOGALERIE.

Připomeňme si, že se jednalo o období hluboké komunistické totality s vládnoucí Komunistickou stranou. Prezidentem byl v té době Antonín Zápotocký, v čele strany byl již Antonín Novotný. Bylo po měnové reformě a pokračovaly také vykonstruované politické procesy.

V té době oslavil sbor 90.výročí vzniku a významnou událostí byla slavnost předání dokončeného "hasičského domu" v hodnotě téměř půl milionu Kč. (ls)

Poděkování starosty města k přijetí členů francouzské delegace v našem městě

Starosta našeho města Mgr.Radim Wolák poděkoval vedení našeho sboru za přijetí delegace francouzských hostů z městečka Montbert, která navštívila naše město a jednala o partnerství s naším městem. Kromě návštěvy hasičské zbrojnice si prohlédli naše město, zúčastnili se školního maratonu dne 3.října a navštívili i hlavní město Prahu. Starosta města zdůraznil náš podíl na propagaci města a vstřícný přístup hasičů. Hosté byli prý překvapeni úrovní a vybavením našeho sboru, sami ve městě dobrovolný hasičský sbor nemají.

Michal Petráček opět na soutěži TFA, tentokrát ve Vodochodech

Náš člen Michal Petráček se občas zúčastňuje soutěží TFA, tentokrát se zúčastnil již 19.ročníku Firefighteru Fenzy Cupu, pořádaného HZS podniku Aero Vodochody. Soutěž spočívala v použití plné výstroje hasiče včetně aktivní dýchací techniky, vynesení hadice B do druhého patra, vytažení hadice B do druhého patra pomocí provazu, seběhnutí, údery palice do záváží a posunutí závaží o 1,5 metrů, roztažení zavodněné hadice na 20 metrů a odnesení dvou barelů o hmotnosti 2x20 kg. V závěru musí 70kg figurínu odtáhnout 30 metrů a potom následuje cíl.

Z 50 závodníků, bylo cca 95 % profesionálních hasičů, což je těžká konkurence. Michal skončil na 42.místě časem 2.31,95 sec. a odnesl si řadu dalších zkušeností z těchto závodů. (ls)

Oprava poslední části střechy hasičské zbrojnice

Sbor nárokoval v rozpočtu města na rok 2015 opravu poslední části střechy zbrojnice nad administrativní částí budovy. Oprava byla původně z rozpočtu vyjmuta, ale díky příznivému vývoji rozpočtu nakonec došlo k realizaci. Opravu včetně zateplení střechy provádí firma J.Rott Velvary, která prováděla i předchozí opravy budovy a skladu. Náklady akce činí 166 tis. Kč včetně DPH a jsou hrazeny plně z rozpočtu města. Touto opravou bude završena celková modernizace celé budovy hasičské zbrojnice. (ls)

Ořezání suchých větví v areálu i okolí Malovarského rybníku ..

Na žádost starosty města provedli naši členové v neděli 13.září ořezání suchých větví v areálu i okolí Malovarského rybníku a posléze i v ulici Karla Krohna. Plošinu zapůjčil HZS Středočeského kraje, stanice Slaný. Foto M.Petráček

Město Velvary uspělo se žádostí o dotaci z rozpočtuStředočeského kraje...

Město Velvary podalo několik žádostí do Programu 2015 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje. Uspělo v jediné a to ze Středočeského Fondu podpory dobrovolných hasičů a složek IZS !! Obdržíme dotaci na vestavbu (dovybavení) dopravního vozidla Fiat Ducato pro umístění zásahové výzbroje a výstroje. Jinými slovy by měl být upraven nákladový prostor, vybudováno plato pro PS 12 s variantou kalového čerpadla a elektrocentrály, výsuvné plato pro motorovou pilu a další vybavení, regál s policemi pro hadice a nářadí a další (savice na střeše, osvětlení apod.). Vozidlo by vezlo jen ten materiál, který by byl právě potřeba (k zásahu, soutěži apod.).

Náklady na pořízení vestavby byly vyčísleny částkou 168.190 Kč včetně DPH, dotace činí 159.780 Kč. Nyní se vyhodnocují cenové nabídky, termín realizace je požadován do konce listopadu 2015. (ls)

Oddíl mladých hasičů začal po prázdninách novou sezónu..

Oddíl mladých hasičů při našem sboru začal po prázdninách přípravu na novou sezónu. Pod vedením vedoucích M.Petráčka, M.Paška a A.Masopustové se zejména připravuje na branný závod, kterým začne podzimní kolo hry Plamen 2015-16. Začíná se závodem požárnické všestranosti dne 3.října 2015 ve Lhotě. Oddíl se každoročně potýká se svými problémy, migrací členů a měnící se aktivitou v průběhu roku. Tak mladí hasiči - přejeme dobrou sezónu a hodně úspěchů! (ls)

Poděkování starostky obce Chrášťany za zásah

Sbor obdržel poděkování starostky obce Chrášťany na Rakovnicku za zásah u velkého lesního požáru, kde naše jednotka zasahovala ve dnech 4.-5.srpna t.r. Zveřejňujeme text poděkování a omlouváme menší čitelnost textu.(ls)

Oslavy hasičů SDH Úžice a Kmetiněves

V sobotu 22.srpna se členové našeho sboru zúčastnili oslav 90.výročí založení SDH Úžice na Mělnicku a 120.výročí založení SDH Kmetiněves na Kladensku.

Celodenní program v Úžicích obsahoval nástup jednotek, ocenění členů a předání nového praporu hasičskému sboru. Nechybělo položení věnců u památníku v obci, výstava hasičské techniky a ukázky zásahů např. HZS Mělník, kteří předvedli slaňování z plošiny a ukázku vyprošťování osob. Naši členové předvedli zásah z historické koňské stříkačky z roku 1905, kterou náš sbor vlastní. (ls)

    Naši členové v historických uniformách na oslavách 90.výročí založení SDH Úžice (ME).

Opět výjezd ke žňovému požáru ....

K dalšímu žňovému požáru vyjela naše jednotka v neděli 9.srpna před 17 hodinou večerní, technikou CAS 32 T815 a CAS 24 Liaz. Hořelo strniště a obilí u obce Miletice směrem k Velvarům a to na rozloze cca 2 ha. Na místě HZS Kralupy n/Vlt., JSDH Kralupy, Minice, Zlonice a JSDH Velvary. Podrobnosti zjišťujeme, foto M.Pašek. (ls)

Požár strniště v Blevicích, směrem ke Kolči

Naše výjezdová jednotka byla povolána v sobotu 8.srpna před 12.30 hodin na požár posekaného pole do Blevic směrem ke Kolči. Jednotka vyjela s technikou CAS 32 T815 (1+2) a CAS 24 Liaz (1+2). Na místě zasahovalo celkem 6 hasičských jednotek. Stanice HZS Kralupy, Slaný a JSDH Kralupy, Zákolany, Brandýsek a Velvary. Jednotka zasahovala jedním C proudem z CAS 24 a CAS 32 se podílela na kyvadlové dopravě vody z obceBlevice. Foto M.Petráček (ls)

Hoří má panenko - film, který nestárne...

V rámci léta jsou promítány ve Velvarech filmy, které diváky zajímají. Stejně tak 7.srpna večer kultovní film režiséra Miloše Formana "Hoří má panenko" z roku 1967. Členové našeho sboru i diváci, kteří film sledovali, se bavili při frašce z vesnického hasičského bálu a tamní volbě miss. Film byl zakázán komunistickou cenzurou pro obecné znectění uniformy, ale pak dosáhl velkého diváckého úspěchu a byl nominován na amerického Oscara. Postavičky dobrovolných hasičů, plesový výbor i vložený tragikomický požár rodinného domku připomínají v nadsázce řadu hasičských příběhů z minulosti. Naštěstí v současnosti lidé hodnotí dobrovolné hasiče podle toho, co vykonávají a jak jim pomáhají při likvidaci následků živelných pohrom nebo požárů. Na tento film se budeme vždy těšit jako na vynikající komedii, která pobaví a polechtá bránice smíchu ! (ls)

Velký požár lesa na Rakovnicku

Členové naší výjezdové jednotky s technikou CAS 32 T815 (1+2 osoby) zasahovali od úterního rána 4.srpna  u velkého požáru lesa u obcí Olešná a Chrášťany na Rakovnicku. O velkém požáru informovaly podrobně sdělovací prostředky, v úterý dopoledne bylo na místě 56 hasičských jednotek, které byly pravidelně střídány, zasahoval zde i vrtulník. Požár se většinou šířil skrytě kořenovým systémem. Celkem byla požárem zasažena plocha cca 60 ha lesa. Byl vyhlášen zvláštní (nejvyšší) stupeň poplachu. Požár vznikl pravděpodobně od kombajnu, který sekal sousední obilné pole !

U naší jednotky proběhlo v odpoledních hodinách prostřídání a druhá osádka se vrátila na základnu po půlnoci dne 5.srpna. Foto M.Petráček (ls)

Soutěž v oblékání hasičů na čas

Náš člen Michal "Játro" Petráček, pravidelný účastník soutěží TFA, vyhlásil na svém facebookovém účtu soutěž hasičů v oblékání na čas ! Spočívá v odeslání videa s oblékáním do výjezdové výstroje, které bude vyhodnoceno. Vyhlášení a pravidla soutěže naleznete v sekci KE STAŽENÍ. (ls)

  Michal "Játro" Petráček

Sedmnáctý letošní výjezd - požár trávy Vepřek

Výjezdová jednotka vyjela v neděli 19.července před 16 hodinou k požáru trávy do obce Vepřek na mělnicku. Na místě jednotky HZS Kralupy, SŽDC Kralupy a JSDH Veltrusy. Naše jednotka vyjela s technikou CAS 32 T 815 (1+2) a na místě již nezasahovala. (ls)

Sbor zakoupil vyřazené vozidlo TLF 16 na náhradní díly pro opravy LF 16 S 4000-1

Sbor odkoupil od fyzických osob ze sokolovska vyřazené hasičské vozidlo TLF 16, rok výroby 1966. Toto využije na náhradní díly pro opravy svého vozidla LF 16 S 4000-1 (stejný rok výroby 1966). Např. motor vozidla je zcela funkční a vykazuje dobré parametry. Udržování starší hasičské techniky patří mezi poslání i záliby členů dobrovolných hasičských sborů. (ls)

Nahoře zakoupený vrak vozidla, dole naše vozidlo v plné kráse.

A je to tady! Premiér slibuje miliony dobrovolným hasičům na techniku !

Jak jsme níže předpokládali, na V. sjezdu sdružení hasičů ČMS vystoupil premiér Bohuslav Sobotka a slíbil dobrovolným hasičům respektive obcím v letošním roce 97 milionů Kč na dovybavení technikou z nového Fondu zábrany škod pojišťoven. Prostředky jsou již zřejmě rozděleny, dostat by se mělo na 45 obcí. Jsme zvědavi, jestli Velvary budou mít šanci v budoucnu dosáhnout na tyto více zdrojové dotace a obnovit techniku CAS 24 LIAZ, což nutně potřebujeme. (ls)

Zdravíme jednání V. sjezdu SHČMS v Pardubicích

Nejstarší český dobrovolný hasičský sbor ve Velvarech zdraví touto cestou jednání V. sjezdu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, který se koná v sobotu 4.července v Pardubicích! Jednání se zúčastní více jak 400 delegátů a hostů z řad sborů dobrovolných hasičů, kteří budou diskutovat o aktuálních problémech našeho spolku a rozhodovat o jeho směřování do dalších období. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska má v současné době 348 481 členů v 7783 sborech. Sjezd bude volit také nové orgány, starostu sdružení ze čtyř kandidátů a jeho náměstky. Věříme, že delegáti budou mít šťastnou ruku. Určitě před sjezdem i na sjezdu budeme slyšet, jak jsou dobrovolní hasiči důležití a jak je budou státní orgány podporovat a zlepší jejich vybavení. Postupem času však budou tyto sliby ustupovat do pozadí a prakticky se nic nezmění! (ls)

Účast na oslavách výročí SDH Stehelčeves a SDH Chlumín

Zástupci našeho sboru se zúčastnili v sobotu 20.června dvou oslav výročí dobrovolných hasičských sborů. SDH Stehelčeves na kladensku slavil 130.výročí založení. Sboru byl předán prapor, který si hasiči sami vyšili. SDH Chlumín na mělnicku oslavoval 135.výročí svého založení. Zaujal průvod a položení věnců u památníku. Součástí byla výstava techniky a ukázky HZS stanice Mělník. Obou oslav jsme se zúčastnili s technikou AS 16 S 4001. Text i foto M.Petráček. (ls)

Nahoře snímky ze Stehelčevsi, dole z Chlumína.

Videokazeta z Dědkiády 2015 pro zájemce

Na sboru je k dispozici velmi povedené DVD z jubilejní Dědkiády 2015, kterou uspořádal sbor 23.května t.r. Natočil je Antonín Vochomůrka, kterému tímto děkujeme. Zájemci o překopírování nebo přehrání ať se hlásí u starosty nebo velitele sboru. Totéž mohou udělat i zájemci z řad zúčastněných sborů. (ls)

Výjezd jednotky do ul.Chržínská na požár vozidla - výjezd č.14.

K požáru osobního vozidla do ul.Chržínská byla povolána naše jednotka v sobotu 14.června v 17.15 hodin. Na místo vyjela technikou CAS 24 LIAZ (1+5), na místo dorazila i jednotka HZS ze stanice Kralupy n/Vlt. Průzkumem pomocí termokamery bylo zjištěno zahoření izolace od výfuku. Pomocí vysokotlaku byla snížena teplota v místě žhnutí a jednotky se vrátily zpět na základny. Text i foto M.Petráček.

Zúčastnili jsme se 13. ročníku putování "S hasiči na kolech".
Pět členů našeho sboru se zúčastnilo již 13.ročníku cyklistického putování "S hasiči na kolech", který uspořádal SDH Rumburk v sobotu 6.června.  Téměř 200 cyklistů vyjelo po trase Rumburk - Království - Šluknov - Velký Šenov - Vilémov - Dolní Poustevna - Sebnitz (Německo) - Mikulášovice - Brtníky a zpět do Rumburka. Trasa měřila 64 km, vedla krásným prostředím šluknovského výběžku a postupně byly navštěvovány hasičské zbrojnice uvedených měst a obcí. Byla navazována nová přátelství a zároveň ve třicetistupňovém vedru to byl i slušný sportovní výkon! Jako tradičně jsme navštívili i hasičský sbor v Dolním Podluží, se kterým udržujeme přátelské styky. Fotografie naleznete ve FOTOGALERII.(ls)Jarní kolo hry Plamen v Plchově
Oddíl starších žáků pod vedením svých vedoucích se ve dnech 29.-31.5. zúčastnil jarního kola hry Plamen okresu Kladno, které se konalo v Plchově.

Jednotlivé discipliny byly rozděleny do tří dnů a to v pátek 29.5. dvojice, v sobotu 30.5. štafeta, útok CTIF a štafeta CTIF a v neděli 31.5. požární útok. Náš kolektiv starších žáků skončil na 7.místě ze sedmi družstev, zvítězilo družstvo Vraného před Lhotou a Braškovem.

Zároveň byly vyhlášeny výsledky Hasičské ligy okresu Kladno, ročník 2014-15. Naši mladší žáci skončili na 10.místě, starší žáci na 9.místě. Text a foto : M.Petráček.

Fotografie z jarního kola v Plchově naleznete ve Fotogalerii.


Jubilejní ročník memoriálu Karla Krohna se vydařil
Náš sbor uspořádal v sobotu 23.května jubilejní 20.ročník memoriálu K.Krohna. Soutěžilo celkem 17 družstev ve třech kategoriích, výsledky a statistiku memoriálu naleznete v sekci KE STAŽENÍ. V kategorii nad 35 let zvítězilo již po páté družstvo SDH Úžice (ME), v kategorii bez omezení věku SDH Černuc a v kategorii žen domácí SDH Velvary. Líbil se i doprovodný program, areál Malovarského rybníku navštívilo hodně diváků. Děkujeme městu Velvary za zapůjčení areálu, technické četě města za úpravu a posekání trávy, firmě Alnamura s.r.o za sponzorské dary a MAS Přemyslovské střední Čechy za příspěvek na zakoupení cen. Fotografie z akce jsou zařazeny do FOTOGALERIE. (ls)

Odkaz na článek Kladenského deníku : http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/velvarske-hasicky-zavodily-poprve-a-hned-velmi-uspesne-20150525.html


Muži SDH obsadili v okresním kole 2.místo

V sobotu 16.května 2015 se konalo okresní kolo mužů a žen v požárním sportu a to v Plchově. Jak už je tradicí, soutěž doprovázela nízká účast sborů. V kategorii muži se zúčastnilo pět družstev, v kategorii žen dvě družstva. Nše družstvo nastoupilo v obměněné sestavě se třemi novými členy. V běhu na 100 m jsme byli druzí, v požárním útoku třetí, v součtu bodů 2.místo díky horšímu požárnímu útoku.

Celkové výsledky :  muži

1. Plchov                    100 m    83,22 sek         útok   38,30 sek             5 bodů

2. Velvary                                   75,85                         47,59                     5 bodů   (horší požární útok)

3. Pletený Újezd                          72,32                        52,97                     6 bodů

Michal Pašek byl nejrychlejší v běhu na 100 m překážek časem 22,30 sek, Lukáš Kapitán byl třetí časem 23,49sek.

ženy

1. Kmetiněves                             79,60                        32,93                     3 body

Vítězná družstva by měla reprezentovat okres Kladno na krajské soutěži v požárním sportu. (ls)

 

Sdělení členům SDH - harmonogram přípravy "Dědkiády 2015"

pondělí 18.5. - porada členů na hasičské zbrojnici od 18 hodin

čtvrtek 21.5. - práce na rybníku a příprava soutěže - od 16 hodin na HZ

pátek 22.5. - příprava soutěže po celý den dle možností členů - od 8 hodin na HZ

sobota 23.5. - průběh soutěže, sraz v 6 hodin na HZ (pracovní uniformy).

Děkuji, starosta sboru.

Školení výjezdové jednotky s policistou

V neděli 10.května proběhlo školení výjezdové jednotky SDH s tématem "Jak se chovat u požáru". Školení prováděl policista z pražského oddělení Policie ČR, který popisoval situace, jak co nejméně ničit důkazy na místě události. V praktické části proběhla ukázka výcviku psa při hledání pachových stop. M.Petráček

Hasiči byli fandit našim hokejistům na MS

Členové sboru v sobě nezapřou sportovního ducha. Několik členů našeho sboru se obléklo do dresů a s vlajkami vyrazili fandit našemu národnímu hokejovému týmu na MS do Prahy. Shlédli zápas ČR - Francie a protože se vyhrálo 5:1, panovala spokojenost ! (ls)

Sbor se připravuje na jubilejní 20.ročník "Dědkiády"

Sbor se připravuje na jubilejní 20.ročník memoriálu Karla Krohna "Dědkiáda", který proběhne v sobotu 23.května (podrobnosti - viz menu po levé straně webu). Za přispění grantu města zakoupil technické vybavení a to nové nástřikové terče, které byly vyzkoušeny, čeká se ještě na druhou nádrž na vodu. Podařilo se zaktivizovat i družstvo žen SDH, které připravuje na soutěž překvapení. (ls)

     

Výjezd jednotky k požáru dřevěné boudy

O sváteční den 1.května po 17 hodině vyjela zásahová jednotka s technikou CAS 32 na údajný požár dřevěné boudy 2x1 m na konci Velvar, směrem k Černuci. Na místě i stanice HZS z Kralup n/Vlt. a MP Velvary. Majitel domu si malý požár odpadu uhasil před příjezdem jednotek, požár byl ohlášen z projíždějícího vozidla. Foto M.Petráček (ls)

     

Sbor se dočkal další hasičské svatby, ženil se starosta s členkou sboru

Sobota 25.dubna byla významným a slavnostním dnem pro naše dva členy sboru ! Do svazku manželského vstoupil starosta sboru František Saifrt a členka sboru Martina Čermáková. A jak to bývá u hasičů zvykem, bylo připraveno několik překvapení, které novomanželé "samozřejmě nečekali". Za fotografie děkujeme Pavlu Bakalářovi, jsou umístěny s dalšími ve Fotogalerii.

Přejeme novomanželům hodně štěstí, zdraví a dlouhá léta společného soužití a doufejme, že i nějakého potomka. Sbor mládí potřebuje a ze zkušeností víme, že "jablko nepadá daleko od stromu". (ls)Návštěva dětí z mateřské školy u velvarských hasičů

Každoročně navštěvují děti velvarské mateřské školky naše hasiče a hasičskou zbrojnici. Nejinak tomu bylo i ve dnech 21-22.dubna t.r. Seznámily se s hasičskou technikou a výzbrojí, vyzkoušely si jí a odnesli si řadu zážitků. Hasiči je seznámily s nebezpečím požárů založených dětmi a přidali řadu zajímavých historek. Fotografie jsou umístěny ve fotogalerii. Foto: M.Petráček

Požár lesního porostu v nedalekých Podhořanech

Naše výjezdová jednotka zasahovala s technikou CAS 32 T815 (1+2) v pondělí 20.dubna krátce před polednem u požáru lesního porostu o rozsahu cca 50 x 30 m v nedalekých Podhořanech, poblíž tankoviště ropy společnosti MERO ČR. Je to desáty výjezd v kalendářním roce.  Požár se nacházel v nepřístupném prostoru, dopravní vedení hadicemi bylo rozvinuto v délce cca 100 m. Na místě dále zasahovaly jednotky HZS stanice Kralupy n/Vlt., Mělník, HZSP SŽDC Kralupy n/Vlt. (drážní jednotka) a Policie ČR.

Upozorňujeme občany na blížící se nešvar a to vypalování suché trávy a křovin. Kromě možného vzniku požáru hrozí také tučná pokuta !! Foto: M.Petráček (ls)

Úklid vozovky v ulici Růžová

Devátý letošní výjezd absolvovala naše jednotka ve čtvrtek 9.dubna před 12 hodinou. S technikou DA Fiat Ducato (1+1) a za pomoci městské technické čety likvidovala sorbentem vyteklý olej v délce asi 7m. Foto M.Petráček

 

Výjezd k požáru osobního vozidla do Kmetiněvsi a 2x na  Žižicko

Naše jednotka vyjela ve středu 1.dubna před 8 hodinou ranní k požáru vraku osobního vozidla do obce Kmetiněves technikou CAS 32 T815 (1+2). Hořící vozidlo se nacházelo v areálu firmy GERA, kde bylo likvidováno a při řezání karoserie došlo k požáru. Škoda vznikla nulová, k žádnému zranění také nedošlo. Na místě zasahovala i jednotka HZS ze stanice Slaný.

Další dva výjezdy absolvovala naše jednotka v pátek 3.dubna, oba na Žižicko. Kolem 17.15 hodin do obce Luníkov, bývalá cihelna směrem k Ješínu, kde probíhalo neohlášené pálení náletů a křovin. Likvidováno lafetou z CAS 32 (1+3), dále CAS 24 (1+1). Téhož dne kolem 21.45 hodin výjezd do Vítova směr na Blahotice, i zde bylo příčinou neohlášené pálení, tentokráte starého nábytku. Na místo vyjela CAS 32 (1+3) a CAS 24 (1+2). (ls)

 

     Ze zásahu v bývalé cihelně mezi Ješínem a Luníkovem, foto M.Petráček.

 

Čtvrtý výjezd jednotky SDH - dálnice D 8 a odstraňování následků dopravní nehody

Ke čtvrtému letošnímu výjezdu vyjela jednotka SDH Velvary ve středu 25.března kolem 19 hodiny večer na dálnici D 8 mezi exit Nová Ves a Úžice směrem na Prahu, technikou CAS 24 LIAZ (1+4). Zřejmě vinou technické závady se zde převrhl kamion u středových svodidel a ohrožoval ostatní vozidla na dálnici. Zásahu se zúčastnili jednotky HZS ze stanic Kralupy n/Vlt., Mělník a Neratovice, jednotka HZSP Aero Vodochody a jednotky SDH Veltrusy a Velvary. Jednotky prováděli překládku nákladu, na místo se dostavila asistenční služba a náhradní kamion, do kterého během zásahu naboural řidič dalšího osobního vozidla, který se dostatečně nevěnoval řízení a nedbal výstražných světel. Jen náhodou nedošlo ke zranění a ohrožení zasahujících hasičů a osob! Toto je obecný jev u mnoha dopravních nehod, zejména na dálnicích. Řidiči mnohdy více než silnici sledují okolnosti DN a mnohdy si je během jízdy třeba natáčí na mobil nebo fotoaparát. Text F.Saifrt, foto J.Svoboda a M.Petráček.

Fotografie ze zásahu naleznete ve FOTOGALERII.

                                  Zásah naší jednotky u DN na dálnici D8.

 

 Ve Slaném jednalo okresní shromáždění delegátů SDH okresu

Po pěti letech se znovu sešlo okresní shromáždění delegátů SDH okresu Kladno, aby zhodnotilo činnost okresní organizace a zvolilo nové vedení a příslušné komise. Jednání probíhalo na stanici Slaný HZS Středočeského kraje. Ze 48 sborů okresu se zúčastnilo pouze 20 delegátů !! O nedobré situaci v okrese svědčí skutečnost, že se nepodařilo ani naplnit sedmičlenný výkonný výbor, byli navrženi a schváleni pouze 4 členové. O funkce v okresní organizaci prostě není zájem.

Starostou OSH Kladno se stal znovu Oldřich Zuska, jeho náměstkem Martin Zuska, oba členové SDH Pchery. Dalšími dvěma členy výkonného výboru byli zvoleni Miroslav Veselý ze Pcher a Helena Pospíšilová z Knovíze. Předsedkyní OKRR se stala Jana Tlustá ze Hřebče. Vedoucím odborné rady velitelů byl potvrzen Hugo Laitner z Braškova, prevence Karolina Holenová také z Braškova a mládeže Jan Šilhán ze Hřebče.

Okresní organizaci se nepodařilo zvýšit počet členů SDH v okrese ani zvýšit aktivitu členů. Deset sborů např. ani nezaplatilo členské příspěvky, polovina sborů nezaslala ani roční hlášení o činnosti. Jednání pozdravili zástupce SHČMS p.Netík, zástupce HZS Středočeského kraje mjr.Ing.Novák a zástupce HVP p.Vosyka. (ls)

                                Z jednání okresního shromáždění ve Slaném

 

Z dalšího výjezdu jednotky byl planý poplach

Ke svému třetímu letošnímu výjezdu vyjela jednotka SDH v neděli 15.března kolem druhé hodiny ranní do obce Hospozín. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o planý poplach. Technika CAS 32 T 815 (1+2), na místě Policie ČR a HZS - stanice Slaný.

Jarní brigáda na hasičské zbrojnici

V sobotu 21.března 2015 se koná jarní brigáda na hasičské zbrojnici. Účast členů a členek nutná! Zveme zejména dámskou část členské základny. Na pořadu budou úklidové práce v budově, mj. mytí oken a praní záclon a závěsů, úklid garáží, dvora a práce na technice - začátek v 8 hodin. (ls)

Hasičský ples se vydařil

Fotografie z hasičského plesu dne 28.února naleznete ve Fotogalerii. (ls)

Sbor děkuje níže uvedeným osobám, firmám a podnikatelům za příspěvek do tomboly, jsou to :

Autobaterie - Z.Tutr Velvary, Řeznictví a uzenářství - V.Holý Velvary, Vinš Vlastimír - Autobusová doprava, Město Velvary, MERO ČR, a.s., C-Connect s.r.o Velvary, Nouemont s.r.o Slaný, Velros s.r.o Velvary, Terius - J.Heřman Velvary, Metal Trade Comax a.s., Střechy Comax, Krůty Vojtěchovský-Tlustý Ješín, Potraviny - M.Práznovská Velvary, Drogerie - manželé Schubertovi Velvary, Reklama Mazochová - Elena a Jan Mazochovi Velvary, Pekařství Zounek Velvary, TEAM V.O.S. Černuc, Farma Budihostice - Ing.Josef Bílek, Farma Pokorný - Kmetiněves, Cukrářství - Danuše Černá Velvary, Květiny - Anna Linhartová Velvary, Marečková Jana - Zdravá výživa a květiny Velvary, Kadeřnictví - Alena Loskotová Velvary, Autoservis T&F Velvary, Lékárna Velvary, Restaurace "U krále Václava" Velvary, Restaurace VIKABAR Velvary, Restaurace PARIS Velvary, Tipsport Velvary, Stavebniny Velvary, Barvy Speciál - Václav Veselý Kralupy, Centrum péče o člověka - J.Štádlíková-Čermáková Velvary, Ekofrukt spol. s r.o. Slaný, rodina Jandoušova Velvary, rodina Ledvinkova Velvary, Družstvo Jednota Kladno, Matoušková Zdeňka - úklid Slaný, Přemyslovské střední Čechy, o.p.s. Slaný, Elektromontáže Martin Kraus Velvary, Valsabbia a.s. Kralupy, IBG Kralupy, Auto Kralupy, a.s., Bidvest Czech Republik s.r.o Kralupy, Studio VISAGE Kladno, Spálenka Václav - hasicí přístroje Sazená, Potraviny "Chuť-chuť - Pražská, Velvary, Chovatelské a zahradnické centrum - Pražská, Velvary a Ing.Jan Miller - farma Holubice.

Požár dřevěných palet v obci Olovnice

Ke druhému letošnímu výjezdu vyjela jednotka SDH Velvary v pátek 27.února kolem 22.45 hodin do obce Olovnice s technikou CAS 32 T815 (1+2). Původně byl nahlášen požár kravína v zemědělském areálu. Ve skutečnosti hořely uskladněné dřevěné palety, které jednotky likvidovaly pomocí několika C proudů.

Kromě jednotky SDH Velvary na místě zasahovaly : HZS stanice Kladno, Slaný, Mělník, Kralupy, HZS SŽDC Kralupy a jednotky SDH Kralupy, Nelahozeves a Brandýsek. Příčina požáru se vyšetřuje, fotografie M.Petráček. (ls)

Příprava hasičského plesu vrcholí - již tuto sobotu 28.února

Děkujeme členům sboru, kteří se zúčastnili zvaní na ples ve dnech 21-22.února, vybraná finanční částka již nyní zaručuje jeho klidný průběh a ekonomický přínos pro spolek. Děkujeme také občanům města a velvarským firmám a podnikatelům za podporu hasičského sboru buď zakoupením vstupenky nebo věnováním příspěvku do tomboly. Příprava tomboly proběhne ve středu 25.února od 18 hodin na hasičské zbrojnici.

Sobotní činnost a dovozy na sál ve 13 hodin, sraz pořadatelské služby je v 18.30 hodin na sále (v uniformách). Příjemnou zábavu na plese přeje výbor SDH - pozvánka níže! (ls)

Nácvik záchrany osob z vodní hladiny 2015

Tři členové našeho sboru a to velitel družstva Lukáš Kapitán a hasiči Pavel Staněk a Michal Petráček se ve čtvrtek 12.února t.r. zúčastnili nácviku pořádaného HZS Středočeského kraje k záchraně osob z vodní hladiny v zimním období. Pro výcvik byl vybrán Červený rybník ve Mšeci, který pokrývala několikacentimetrová vrstva ledu, dostačující pro nácvik záchrany. Nácvik vedl velitel požární stanice HZS ve Slaném npor.Ing.Martin Vondra. Členům hasičských jednotek bylo vysvětleno několik způsobů záchrany osob včetně technických pomůcek pro tyto události (žebříky, lana, karabiny, bodáky, vakuová nosítka, páteřová deska, člun apod.). To vše zrovna dobrovolní hasiči nemají ve své výbavě. Po ukázkách profesionálních hasičů si vyzkoušeli záchranu členové JSDH. Postupně se na čtyřech suchých oblecích vystřídalo osm profesionálních a více jak dvacet dobrovolných hasičů. M.Petráček

Všechny fotografie z výcviku naleznete v sekci FOTOGALERIE.

Sbor bude pro město zajišťovat odběr kovů a elektroodpadu

Zastupitelstvo města schválilo dne 11.února t.r. některé změny v systému odběru komunálního odpadu a elektroodpadu. Podle novely zákona o odpadech jsou obce od 1.ledna 2015 povinny zajistit mj. oddělený odběr kovů. Po dohodě bude tuto službu zajišťovat náš sbor, který také obdrží úhradu za odevzdané kovy.

Nově bude náš sbor zajišťovat také sběr drobného elektroodpadu a to na základě smlouvy mezi společností Elektrowin a.s. a městem Velvary. Sběrnými místy budou kontejnery rozmístěné po městě a pro větší odpad (lednice, pračky apod.) bude sběrným místem hasičská zbrojnice. Hasiči budou elektroodpad předávat provozovateli a obdržené příspěvky půjdou hasičskému sboru.

Provozní doba sběrného místa se předpokládá první čtvrtek v měsíci od 17-19 hodin (doba a místo pracovních brigád členů sboru) a první sobotu v měsíci od 8-10 hodin. Vše bude upřesněno ve vydaných dokumentech města. Věříme, že naši členové podpoří tuto naší aktivitu, která by měla přinést i potřebné finanční příspěvky pro naši činnost. (ls)

Příprava hasičského plesu - žádost členům

Sbor začal s přípravou hasičského plesu, který se koná v sobotu 28.února t.r. na Uhách. Zvaní občanů proběhne o víkendu předtím, organizaci zajišťuje J.Kapitánová. Žádáme členy, aby se zúčastnili a také o pomoc při zajišťování darů do tomboly, potřebná potvrzení jim budou vystavena. Členové také mohou přispět osobními dary. Tombolu tradičně připravuje J.Svoboda, pozvánku přikládáme. (ls)

Protiplynový polygon a zdravotní výcvik jednotky

Před konání valné hromady proběhlo dne 24.ledna školení výjezdové jednotky SDH a to v protiplynovém polygonu podniku Synthos Kralupy nad Vltavou, který s úspěchem absolvovalo šest přítomných nositelů dýchací techniky. Následovalo školení první pomoci v klubovně hasičské zbrojnice. Foto M.Petráček

Proběhla výroční valná hromada sboru

Členové sboru se v sobotu 24.ledna sešli na výroční valné hromadě, aby bilancovali jubilejní 150. rok své činnosti. Hosté byli vzácní. Starosta města Radim Wolák, zástupci HZS Středočeského kraje v Kladně, ved.oddělení Policie ČR ve Zlonicích Jan Trhlík, zástupci SDH Nelahozeves a další hosté.

Veškerá činnost v roce 2014 byla ovlivněna přípravami a průběhem oslav, přesto bylo vykonáno mnoho další práce. Členská základna činí 8 mladých hasičů a 69 řádných dospělých členů. Sbor upravil svůj název z občanského sdružení na spolek podle nového občanského zákoníku. Zvolil nový patnáctičlenný výbor na léta 2015-2019. Starostou spolku byl znovu zvolen František Saifrt, jeho náměstkem Jaroslav Svoboda a velitelem sboru Michal Ledvinka. Předsedou kontrolní a revizní rady byl zvolen Radovan Barsa. Fotografie P.Holého z jednání valné hromady naleznete v sekci fotogalerie a usnesení z valné hromady v sekci ke stažení. (ls)

Zimní liga mladých hasičů ve Pcherách

Oddíl mladých hasičů SDH Velvary se zúčastnil v sobotu 17.ledna t.r. dalšího kola zimní ligy mladých hasičů okresu Kladno, které se konalo ve Pcherách. Mladší žáci skončili na čtvrtém místě z osmi družstev a starší žáci na třetím místě také z osmi družstev. M.Petráček

Pozvání na výroční valnou hromadu

Zveme členy a příznivce sboru na výroční valnou hromadu, která se bude konat v sobotu 24.ledna 2015 od 17.30 hodin v hasičské zbrojnici. Účast nutná, mj. proběhnou volby nového výboru SDH na léta 2015-2019.

Program:

  • Zahájení
  • Zpráva starosty o činnosti za rok 2014
  • Zpráva velitele o činnosti za rok 2014
  • Zpráva o hospodaření sboru
  • Zpráva revizní a kontrolní komise
  • Plán činnosti na rok 2015
  • Diskuse
  • Volby výboru SDH na rok 2015-2019
  • Změna stanov SHČMS
  • Usnesení a závěr

František Saifrt, starosta sboru.