Úvodní stránka » HISTORIE » Svatý Florián - patron hasičů - připomenutí

Svatý Florián je katolický svatý, mučedník, jeden ze čtrnácti svatých pomocníků

V samotné církvi nebyl nikdy předmětem rozsáhlého kultu, jeho uctívání mělo spíš profánní charakter a bylo rozšířeno zejména mezi venkovním lidem. Jeho stopu najdeme i na Mariánském sloupu ve Velvarech a to ve společnosti morových patronů.

Svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm - hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho kult byl značně rozšířen v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru

Katolická církev si jeho památku připomíná 4.května - později tento den vyhlášen i jako Den hasičů.

V románských zemích, jako je Itálie, Francie a Belgie, je patronem hasičů uctívána i sv.Barbora, která má svátek 4.prosince.

V naší hasičské zbrojnici má sv.Florián své čestné místo a sbor se o jeho tradicí stará. (ls)