Úvodní stránka » HISTORIE » Svatý Florián, patron hasičů - připomínání každoročně 4.května

Svatý Florián je katolický svatý, mučedník, jeden ze čtrnácti svatých pomocníků

V samotné církvi nebyl nikdy předmětem rozsáhlého kultu, jeho uctívání mělo spíš profánní charakter a bylo rozšířeno zejména mezi venkovním lidem. Jeho stopu najdeme i na Mariánském sloupu ve Velvarech a to ve společnosti morových patronů.

Svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm - hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho kult byl značně rozšířen v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru

Katolická církev si jeho památku připomíná 4.května - později tento den vyhlášen i jako Den hasičů. Od roku 1999 se tento den slaví i jako Mezinárodní den hasičů.

V románských zemích, jako je Itálie, Francie a Belgie, je patronem hasičů uctívána i sv.Barbora, která má svátek 4.prosince.

V naší hasičské zbrojnici má sv.Florián své čestné místo hned u vchodu vedle zakladatele sboru. Jeho podobizna zdobí jak historický prapor sboru z roku 1868 tak i současný prapor z roku 2010. Symbolická je také skutečnost, že socha sv.Floriána je jednou ze čtyř soch uctívaných svatých na "Mariánském obelisku" z let 1716-1719 na velvarském náměstí,  jehož autorem je sochař František Tollinger. (ls)

1-Velvary.jpg     11 Velvary 9954.jpg

sv.Florián na praporu sboru z roku 1868                    sv.Florián na praporu sboru z roku 2010

11 Velvary 9941.jpg    20200503_110958.jpg