OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » SDH Velvary "DNES" » SDH Velvary DNES - rok 2021

   SBOR  DOBROVOLNÝCH  HASIČŮ  VELVARY

        " Dobrovolní hasiči pomáhají v boji proti pandemii koronaviru "

Vítáme Vás na webových stránkách nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru. Město Velvary leží v severní části Středočeského kraje, na území bývalého správního okresu Kladno, v krajině, která patří svou polohou i utvářením k Podřipsku. Historie města sahá až do roku 1482, kdy obdrželo statut města. V současné době zde žije přibližně tři tisíce obyvatel ve čtyřech místních částech. Velvarský dobrovolný hasičský sbor byl založen 22.května roku 1864 velvarským občanem Karlem Krohnem a ustavující valnou hromadou. Na stránkách naleznete vše  z historie i současnosti sboru, který v roce 2019 oslavil 155. výročí svého založení.

*********************************************************************************************************************

                  SDH VELVARY "DNES"  v roce 2021 - události, fotografie, články

Mladí hasiči mohou od 3. května znovu trénovat

Podle postupného rozvolňování covidových opatření mohou amatérští sportovci do 18 let ve Středočeském kraji od 3.května opět venku sportovat. Naši mladí hasiči by se tak mohli připravovat na své soutěže za podmínky, že jich bude na sportovišti nejvíc 20 a bude splněn limit 1 sportovec na 15m2 plochy sportoviště. Od 10.května navíc přibude povinnost organizátora uchovávat kontaktní údaje účastníka přípravy (ideálně telefon) po dobu 30 dnů - to kdyby došlo k nákaze a účastníci by museli být trasováni. Malý pokrok, ale alespoň něco! (4.5. ls)

Zdravíme Mezinárodní den hasičů - 4.květen

Od roku 1999 si den 4.května připomínáme jako Mezinárodní den hasičů. Svátek slaví Sv.Florián, který je považován za patrona hasičů. Jeho kult byl již v minulosti značně rozšířen v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požárům.

Členové SDH Velvary zdraví tento svátek všech dobrovolných i profesionálních hasičů a vzdávají hold všem našim kamarádům-hasičům, kteří zejména v této složité době kromě běžných zásahů pomáhají v boji proti koronaviru, ať už různými dovozy materiálů, trasováním, testováním nebo třeba přímo v nemocnicích či sociálních zařízeních. Náš sbor např. pomáhal a pomáhá s dezinfekcí veřejných prostor a zapůjčováním ozónových generátorů. Kolegové, hasiči, věřte - bude lépe a zase se budeme plně věnovat pouze našemu poslání! (2.5. ls)

d6.jpg

Požár odpadu za obcí Černuc - zásah č.7

Letošní výjezd č.7 absolvovala naše zásahová jednotka v pátek 30.dubna krátce po 12 hodině, kdy vyjela na údajný požár stohu za pískovnu do obce Černuc a to technikou CAS 32 T815 (1+2) a CAS 20 T815 S2R (1+2). Ve skutečnosti se jednalo o požár odpadu cca 100 m2 u železniční zastávky Loucká. Požár byl likvidován lafetou a jedním C proudem. Jednotka dále prováděla kyvadlovou dopravu vody z Černuce. Na místě i 2x CAS jednotky HZS stanice Kralupy nad/Vlt. (30.4. ls)

R10.jpg

Z poslední činnosti členů sboru

Členové sboru dokončují rekonstrukci skladu PHM v areálu hasičské zbrojnice. V blízké době bude provedena jeho kolaudace. Pokračuje zlepšování podmínek pro činnost jednotky. V umývárně byla nainstalována nová pračka pro praní zejména výjezdové výstroje členů. Ve vozidle CAS 20 byla umístěna rozšířená lékárna v novém kufříku včetně přístroje Saturn Oxy. Probíhá průběžná příprava vozidel na STK a další údržba techniky. Kondiční jízdy řidičů jsou prováděny dovozem vody pro technickou potřebu fotovoltaické elektrárny v Nové Vsi.(25.4. ls)

phm+pračka2.jpg

Sběr šrotu a elektrospotřebičů po městě

Členové sboru provedli ve spolupráci s městem Velvary ve dnech 16-17.dubna sběr železného šrotu a nepotřebných elektrospotřebičů v našem městě a jeho částech. Akce se zúčastnilo 20 členů včetně čtyř dorostenců. V průběhu dne odevzdávali tento odpad i sami občané na hasičskou zbrojnici. Za zapůjčení techniky děkujeme společnosti Střechy Comax a členům J.Heřmanovi a J.Svobodovi. Téhož dne provedla naše členka Z.Matoušková s kolegyněmi i pravidelný úklid prostor hasičské zbrojnice. U obou akcí nechybělo tradiční občerstvení. Starosta sboru děkuje členům za účast i odvedenou práci.(17.4. ls)

169.jpg

228.jpg

Požár tartanového odpadu v objektu Sběrných surovin - výjezd č.6 

Zásahová jednotka sboru vyjela k šestému letošnímu výjezdu v úterý 13.dubna hodinu před půlnocí a to do objektu Sběrných surovin v Kralupech nad/Vltavou, U Dýhárny. Technika určená k výjezdu CAS 32 T815 (1+3). Jednalo se o větší požár zbytků tartanu a vzhledem k rozsahu byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Naše jednotka prováděla kyvadlovou dopravu vody a dohašovací práce v dýchací technice. Jednotka se vrátila na základnu asi v 5.15 hodin ráno. Na místě zasahovaly tři jednotky HZS Střč. kraje, tři jednotky HZS podniků a JSDH Kralupy, Minice, Nelahozeves, Veltrusy, Velvary a Vojkovice. Velitel jednotky M.Pašek. (14.4. ls)

168.jpg

Sbor provede v sobotu 17.4. sběr železného šrotu a elektrospotřebičů 

V sobotu 17.dubna proběhne po městě sběr drobného nebezpečného odpadu a v jeho rámci provede náš sbor sběr železného šrotu a nepotřebných elektrospotřebičů. Podrobnosti na přiloženém plakátku obdrželi naši občané do svých schránek a jsou rovněž zveřejněny na webu města: https://www.velvary.cz/mesto/aktuality/sber-drobnych-nebezpecnych-odpadu-a-sber-zelezneho-srotu-a-elektrospotrebicu-v-sobotu-17-4-2021-2036cs.html. Odvoz odpadu lze objednat i telefonicky na čísle 770 183 087 a hasiči svoz po dohodě provedou. Sraz našich členů je v uvedený den v 7.30 hodin na hasičské zbrojnici, občerstvení je zajištěno. (9.4. ls)

sběr 17_4.jpg

Sbor zrušil letošní ročník memoriálu K.Krohna - Dědkiádu 2021

Ve čtvrtek 1.dubna 2021 jednal konferenčním způsobem výbor SDH. Projednal řadu organizačních záležitostí a hodnotil činnost sboru v současném koronavirovém období. Nejdůležitějším rozhodnutím bylo zrušení letošního jubilejního 25.ročníku memoriálu K.Krohna - Dědkiáda, který byl plánován na sobotu 22.května 2021. Není předpoklad, že ani po částečném rozvolnění současných opatření, by soutěž hasičských družstev proběhla očekávaným způsobem. Náhradním částečným řešením by bylo uspořádání obdobné soutěže ve zmenšeném rozsahu, pro kterou byl stanoven předběžný termín 11.září t.r. O konání bude ještě rozhodnuto na základě zájmu členů i pozvaných hasičských družstev. V průběhu měsíce června by měla proběhnout valná hromada členů, která by nahradila neuskutečněnou výroční valnou hromadu. (2.4. ls)

Úpravy na sportovním cvičišti v areálu rybníku

Celkem 10 členů sboru pracovalo v sobotu 27.března v areálu Malovarského rybníku na úpravách sportovního cvičiště, které sbor využívá a udržuje. Prováděli úpravu terénu trávníkové části podél rybníku a to dorovnávání pískem, hlínou a bylo provedeno dosetí travním semenem. Ze škvárové dráhy odstranili trávu a tuto mechanicky srovnali. Také před dřevostavbou "Áčko" byl upraven terén a doseta tráva. Techniku k dovozu materiálu zapůjčil náš člen J.Heřman. V rámci kondiční jízdy a zkoušky čerpadla, byla tráva později zalita včetně okolních stromků. Věříme, že úpravené prostory chvíli vydrží a nepoškodí je velvarská mládež, která do areálu občas vjíždí na motocyklech nebo čtyřkolkami. Foto: J.Heřman (27.3. ls)

167.jpg

Zalévání rybník.jpg

Další požár sazí v komíně - výjezd č.5

K pátému letošnímu výjezdu vyjela naše jednotka ve středu 24.března 2021 kolem 19 hodiny večer do sousední obce Budihostice. Jednotka vyjela technikou CAS 20 T815 S2R (1+5). Jednalo se o požár sazí v komíně zahradního domku, který byl napojen na kamna a udírnu. Jednotka provedla vymetení komínu ze střechy domku a vynesla plechový kouřovod od kamen na volné prostranství. Rovněž osvětlovala celé místo zásahu. Na místo se dostavila jednotka HZS stanice Kralupy n/Vlt., které bylo místo zásahu předáno a dále hlídka Policie ČR. Velitel jednotky A.Krupka. (25.3. ls)

Z poslední činnosti členů sboru

Členové sboru navzdory koronavirové situaci pokračují v činnosti, která je v této době možná. V hasičské zbrojnici pokračují stavební dokončovací práce na skladu PHM. Byly osazeny hasicí přístroje i další bezpečnostní požadované prvky, dokončuje se elektroinstalace. Konečně došly požární dveře, které budou osazeny do připravených zárubní. Byl odvezen železný šrot v množství cca 10 tun, což přinese další potřebné finanční prostředky. Hlavní kompresor na vzduch prošel tlakovou zkouškou, stejně tak zkouškou prochází kamerový systém objektu. Vedoucí mládeže spolu s dalšími členy organizují dovoz hlíny a písku do areálu Malovarského rybníku, kde dojde po zimním období k úpravě běžecké dráhy a celého cvičiště, aby co nejdříve mohla být zahájena sportovní příprava oddílu mladých hasičů. Fotografie z činnosti připravujeme.  (21.3. ls)

Meziobecní výpomoc hasičů - čerpání vody

Ve středu 3.března 2021 po 12 hodině vyjela naše jednotka po dohodě starostů obcí Hospozín a Velvary technikou  DA L1Z Fiat Ducato (1+1) do obce Hospozín. Jednotka poskytla technickou pomoc a pomocí kalového čerpadla odčerpala cca 10 m3 vody ze sklepa obytného domu. (4.3. ls)

Požár sazí v komíně RD ve Velvarech - výjezd č.4

K letošnímu výjezdu č.4 vyjela zásahová jednotka sboru v úterý 16.února 2021 asi v 5.50 hodin ráno do ulice Pražské ve Velvarech, kde v rodinném domku hořely saze v komíně. Jednotka vyjela technikou CAS 20 T815 S2R (1+3), na místě i HZS stanice Kralupy a stanice Kladno. Jednotky zasahovaly v dýchací technice, rozebíraly střešní krytinu a část stropu kolem komína, který byl ochlazován vysokotlakem. Policie ČR odkláněla dopravu přes náměstí. Zásah trval přes 3 hodiny a jednotka se vrátila zpět na základnu. Foto M.Petráček (16.2. ls).

227.jpg

Začala svépomocná oprava vozidla CAS 32 T815

Členové sboru a zásahové jednotky začali se svépomocnou opravou vozidla CAS 32 T815. Oprava obsahuje výměnu některých zkorodovaných armatur ve spodní části vozidla. S tím souvisí i demontáž a výměna měchů pérování a dalších souvisejících dílů a úchytů. Dále bude vyměněna rampa výstražného zvukového zařízení a provedeny další dílčí opravy. Materiál a ND hradí město Velvary z rozpočtu na požární ochranu, vozidlo je dočasně mimo provoz. (15.2. ls).

162.jpg

Letošní výjezdy č.2 a 3 - vyprošťování vozidel ze železniční tratě

Ke dvěma téměř totožným výjezdům vyjela naše jednotka v pondělí 8.února. Nejprve po 8 hodině ranní a později kolem 11 hodiny téhož dne. Vlivem velkého spadu sněhu a kluzké vozovky nezvládli řidiči svá vozidla a v obou případech skončili na železniční trati podél silnice č.240 mezi Velkou a Malou Bučinou. Naše jednotka s technikou CAS 20 T815 S2R (1+3 a 1+4) postupně řídila dopravu a asistovala dalším jednotkám při vyprošťování obou vozidel. Na místě jednotky HZS stanice Slaný, HZSP SŽDC Praha a Kralupy n/Vlt. a hlídky Policie ČR. Po vyproštění vozidel byla komunikace znovu otevřena a jednotky se vrátily zpět na základny. Foto: M.Petráček (8.2. ls)

161.jpg

Hasičské slavnosti Litoměřice byly odloženy na rok 2022

Organizační výbor VIII.ročníku celostátních hasičských slavností Litoměřice, které se měly konat 11-12.6.2021, nám v předstihu oznámil jejich zrušení a přeložení na nový termín 10-11. června 2022 a to opět na Litoměřickém výstavišti. Aktuální stav koronavirové situace zřejmě uspíšil rozhodnutí organizátorů. Více na https://www.hasicskeslavnosti.cz/ (4.2 ls)

Banner HS 2022.jpg

Pokračují stavební úpravy v hasičské zbrojnici

Členové sboru pokračují ve stavebních úpravách, vyplývajících z kontroly BOZP a požadavků požárně-bezpečnostního řešení budovy. Po montáži vertikálního zařízení pro sušení hadic do věže budovy byl dokončen vstupní ochranný rám a vyměněny dveře za požární. Požární dveře včetně nových zárubní byly osazeny také v podzemním podlaží do šatny, skladu, kotelny a vodárny. Již dříve byl stavebně upraven také sklad PHM. Stavební práce provádějí členové sboru svépomocí, materiál hradí město Velvary jako vlastník budovy hasičské zbrojnice. (1.2 ls)

 158.jpg

Sbor podal žádosti o programové dotace města

Město Velvary vyhlašuje každoročně programové dotace (granty) na podporu spolků a ostatních neziskových organizací na území města. Granty jsou přidělovány ve dvou hlavních oblastech a to Příspěvek na činnost spolku nebo Příspěvek na pořádání projektu akce kulturního, společenského, sportovního nebo jinak prospěšného charakteru. Termín podávání žádostí je stanoven každoročně do 31.1. kalendářního roku.

Náš sbor podal v současné době dvě žádosti. První na Příspěvek na uspořádání jubilejního 25.ročníku soutěže Dědkiáda a zajištění účasti SDH Velvary na 8.ročníku Hasičských slavností 2021 v Litoměřicích ve výši 14 tisíc Kč a druhý o Příspěvek na materiálně-technické vybavení oddílu mladých hasičů ve výši 33 tis. Kč. Schválené a přidělované prostředky jsou sice úměrně k počtu a výši žádostí kráceny, ale i tak pomáhají našemu sboru v celoroční činnosti. (27.1 ls)

Výroční valná hromada sboru neproběhne v tradičním termínu

V této době se za normální situace připravuje výroční valná hromada členů. Pandemie koronaviru ale vše mění! Současná krizová opatření, která byla nedávno prodloužena do 22.ledna t.r., neumožňují se hromadně sejít a tudíž výroční valná hromada plánovaná na 23.ledna se neuskuteční! Sbor má připravené další termíny v únoru a březnu t.r. Rok 2020 byl ukončen po ekonomické stránce, probíhá kontrola hospodaření, inventura prostředků a připravuje se výroční zpráva výboru sboru i jeho velitele. Sbor také zahájil přípravu na podání žádostí o granty města na rok 2021. Do konce měsíce ledna bude odesláno roční hlášení o činnosti sboru na OSH Kladno. Přejeme si, aby se situace co nejdříve vrátila do normálního stavu a činnost sboru mohla plynule pokračovat. Prohlášení SHČMS k výročním valným hromadám zde : https://www.sdhvelvary.cz/soubor/prohlaseni-shcms-k-valnym-hromadam-sboru-za-rok-2020/ (10.1 ls)

První výjezd v letošním roce - vyvrácený strom v našem městě

K prvnímu výjezdu v letošním roce vyjela jednotka SDH Velvary ve středu 6.ledna 2021 po 18.50 hodin k vyvrácenému stromu v uličce Bezová ve Velvarech. Použitá technika DA L1Z Fiat Ducato (1+3), strom byl pomocí motorové pily odstraněn z pěší komunikace a jednotka se vrátila zpět na základnu. (7.1 ls)

156.jpg

Bude rok 2021 lepší než ten minulý? Přejeme si to.

Rok 2020 byl specifický zejména stoupající nákazou a výskytem zákeřného koronaviru, což ovlivnilo život celé naší společnosti, nejenom hasičů. Byla zrušena většina hromadných akcí, nemohli jsme často na hasičskou zbrojnici, když jsme potřebovali, abychom minimalizovali možnost nákazy a třeba i nenarušili akceschopnost výjezdové jednotky. Děkujeme partnerům a sponzorům, kteří od nás neodvrátili tvář a jejich pomoc byla srovnatelná s minulými léty. Děkujeme městu Velvary za trvalou podporu činnosti a členům sboru za odvedenou práci, trpělivost a věrnost našemu spolku. Oddílu mladých hasičů za jejich činnost a zarputilost, se kterou po mnoha letech zorganizovali letní sportovní soustředění oddílu, které se vydařilo. Přejeme si, aby rok 2021 byl ve všech pohledech lepší a mohli jsme se plně věnovat naší zálibě a poslání - výkonu činnosti dobrovolných hasičů! (3.1 ls)

PF 2021 přejí všem členové sboru i výjezdové jednotky

P0001.jpg

Na sbor chodí přání k vánocům a Novému roku - děkujeme

Na sbor chodí v těchto dnech desítky přání k vánocům a k Novému roku od fyzických nebo právnických osob tak i od hasičských sborů, se kterými se známe. Za všechna přání moc děkujeme a těšíme se na osobní setkání v příštím roce při různých příležitostech. (2.1 ls)

PF - sbory2.jpg