Úvodní stránka » Požární sport » 30.výročí od největšího sportovního úspěchu velvarských hasičů

Rok 2017 - 30. výročí od největšího sportovního úspěchu velvarských hasičů

Sbor dobrovolných hasičů Velvary si připoměl 30. výročí od největšího sportovního úspěchu v historii zájmového hasičského spolku. Před 30 lety, dne 11. července 1987 získalo dorostenecké družstvo chlapců ZO SPO Velvary (tehdy Základní organizace Svazu požární ochrany) titul přeborníka ČSR v národním finále soutěže dorostu, které se konalo na Všesportovním stadionu v Hradci Králové.

XIV. mistrovství ČSR a finále dorostu bylo přehlídkou nejlepších družstev a kolektivů z krajů a hlavního města Prahy včetně soutěží profesionálních hasičů i celostátního kola sportovně branné hry Plamen v kategorii žáků. Naše družstvo reprezentovalo Středočeský kraj a to jak v kategorii chlapců tak i v kategorii dívek. Postupu do národního kola předcházelo vítězství obou kolektivů v krajské soutěži, která se konala v Čelákovicích (okres Praha-východ).

Vlastní soutěž obsahovala celkem 5 disciplín a to běh na 100 m s překážkami, štafetu 4x100 m, požární útok, branný závod a test znalostí. V obou kategoriích startovalo vždy po 8 družstvech. Jako na každém národním mistrovství, tak i zde byly součástí programu různé doprovodné akce i společenský večer účastníků.

Závod začal v prvním dnu branným závodem a testem, po kterém naši chlapci byli průběžně na 4.místě stejně jako kolektiv děvčat. Druhý soutěžní den byly na řadě požárnické disciplíny a to již zejména naši chlapci zvládali skvěle. V běhu na 100 m součet šesti časů 134,86 sec, ve štafetě 4x100 m čas 72,27 sec a konečně v „disciplíně pravdy“ v požárním útoku nejlepší čas ze všech účastníků 35,70 sec. Do konečného pořadí se započítával součet umístění, který činil u čtyřech družstev 5 bodů, ale naše družstvo mělo nejlepší požární útok a to podle pravidel rozhodlo o našem historickém vítězství!

V kategorii chlapců zvítězili Velvary (Středočeský kraj) před Slatinou (Severomoravský kraj) a Ostrovem n/Ohří (Západočeský kraj). Také děvčata úspěšně soutěž dokončila a skončila na celkovém 6.místě v republice ! Následovala samozřejmě oslava, které se zúčastnili i fanouškové a členové sboru, kteří na finále přijeli autobusem, který vypravil tehdejší velvarský podnik Kovohutě.

Závěrem je nutné připomenout si jména všech zúčastněných na tomto úspěchu. Vedoucími obou kolektivů byli Miloslav Maršálek, Jiří Prachař, Vladimír Krejčí a Oldřich Fajgl. Vítězné družstvo chlapců bylo ve složení: Barsa Radovan, Svoboda Jaroslav, Maršálek Roman, Hájek Rudolf, Masopust Jaroslav, Plicka Luboš, Srp Luděk, Macháček Tomáš, Zelinka Martin a Fůra Jaroslav. Družstvo děvčat : Protivová Kamila, Barsová Pavlína, Svobodová Alexandra, Neubauerová Gábina, Kalousková Radka, Egermayerová Martina, Matoušková Zdeňka, Matoušková Ivana a Barsová Magdalena.

Děkujeme všem i nyní za skvělou reprezentaci hasičského sboru i města Velvary. Tento sportovní úspěch si sbor připomíná neustále a je trvalou motivací do další jeho práce.

Zavzpomínal přímý účastník Libor Šulc, SDH Velvary.

P.S.

Sportovní družstva SDH Velvary se probojovala do národních kol soutěží celkem 7x (2x žáci, 3x dorostenci a 2x ženy). Tento uvedený úspěch je však ojedinělý !