Úvodní stránka » Z ČINNOSTI 2012-2023 » SDH Velvary DNES - rok 2016

                           SDH VELVARY "DNES"  - rok 2016 - události, fotografie, články

Výroční zpráva sboru za rok 2016
v sekci KE STAŽENÍ - https://www.sdhvelvary.cz/slozka/videa-ke-stazeni/

PF 2017

Sbor přeje všem svým členům, příznivcům a ostatním hasičům krásné prožití vánočních svátků a Nového roku, hodně štěstí a zdraví v novém roce 2017. Členům zásahových jednotek co nejméně složitých zásahů a hlavně šťastné návraty na své základny.

Děkuje městu Velvary, fyzickým a právnickým osobám a dalším sponzorům za podporu v roce 2016 ! Dále děkujeme všem hasičským sborům a dalším organizacím za zaslaná blahopřání k vánocům a Novému roku. (ls)

Planý poplach s výjezdem za obec Šlapánice - č.30/2016.

Jednotka SDH Velvary byla vyslána v sobotu 17.prosince před 20 hodinou večer mezi obce Šlapánice a Mšené Lázně (LT) na údajný požár. Vyjela technikou CAS 32 T815 (1+3) a CAS 25 Liaz (1+5), na místě i HZS stanice Slaný, JSDH Zlonice a Policie ČR. Jednalo se o nepovolené pálení klestí a jednotka se vrátila bez zásahu zpět na základnu. (ls)

Oblékání hasiče na čas- II.ročník soutěže, pořádané M.Petráčkem

Člen našeho sboru Michal "Játro" Petráček pořádá již druhý ročník soutěže "Oblékání hasiče na čas". Podmínky účasti vyhlásil i na serveru POŽÁRY.cz a to na odkazu: http://www.pozary.cz/clanek/151565-soutez-jak-rychle-se-obleknete-do-zasahoveho-odevu-a-aktivujete-dychaci-pristroj-pomerte-sily-s-ostatnimi/.

Účastník soutěže natočí své oblékání na video a vloží ho na sociální síť Facebook na odkaz: https://www.facebook.com/groups/1043042949039380/?fref=nf.

Soutěž končí 28.prosince t.r., přejeme Vám hodně úspěchů a Michalovi hojnou účast v soutěži !  (ls)

Autor soutěže Michal "Játro" Petráček

Požár zahradní chatky v obci Hospozín - výjezd 29/2016

Ve středu 30.listopadu krátce před 17 hodinou vyjela jednotka SDH k požáru dřevěné chatky v obci Hospozín technikou CAS 32 T815 (1+3) a CAS 25 Liaz (1+3). Požár byl uhašen před příjezdem jednotek majitelem. Pravděpodobnou příčinou byl nevhodně instalovaný kouřovod od kamen. Na místě HZS stanice Kralupy, JSDH Velvary, Policie ČR Obvodní oddělení Zlonice a rychlá zachranná služba Kralupy n/Vlt. Foto Š.Šulc (ls)

Přehled výjezdů jednotky najdete na: https://www.sdhvelvary.cz/inpage/rok-2016-zasahy/

    

Slavnostní odhalení pamětní desky Karla Krohna v rodných Bratkovicích

Dne 25.října t.r.,  uplynulo 170 let od narození významného velvarského občana a našeho zakladatele  Karla Krohna. Nejstarší český dobrovolný hasičský sbor  byl založen v květnu roku 1864. O dvacet let později založil Krohn i včelařský spolek ve Velvarech.

Karel Krohn se narodil v nedalekých Bratkovicích, v rodině obchodníka. Byl to veřejně činný člověk, který se kromě hasičského sboru věnoval i městu a působil i v tehdejších okresních orgánech. Mimo jiné byl i čestným členem hasičské župy Povltavské.

Hasičský sbor si váží svého zakladatele a po dohodě s majitelkou nemovitosti v Bratkovicích p. Hůlovou umístil na tento dům pamětní desku, která byla v neděli 27.listopadu slavnostně odhalena za účasti delegace velvarských hasičů i včelařů. Květiny byly položeny posléze i ke hrobu Karla Krohna ve Velvarech. (ls)

Více fotografií ve FOTOGALERII: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/odhaleni-pametni-desky-na-rodnem-dome-k-krohna-v-bratkovicich/

Členové sboru zabezpečovali dopravu vánočního stromu

Každoročně zajišťujeme na žádost města dopravu vánočního stromu na velvarské náměstí. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Spolu s technickou četou města byl strom pokácen a naložen na vozidlo Avia a převezen na náměstí. Jeřáb zapůjčila firma Elektromontáže Kalců z Uhů. Tak ať se strom líbí a hezký advent ! (ls)

  

Požár ve sklepě rodinného domku na Velké Bučině

Jednotka SDH Velvary vyjela ve čtvrtek 10.listopadu krátce po 22.hodině na požár kotelny ve sklepě rodinného domku na Velké Bučině. Technika na místě CAS 32T815 (1+3) a CAS 25 LIAZ (1+4), dále na místě stanice HZS Kralupy n/Vlt., Policie ČR a Záchranná služba, která převezla nadýchaného majitele domku na kontrolu do nemocnice ve Slaném. Požár byl likvidován vysokotlakým proudem a provedeno odvětrání prostoru. Pravděpodobnou příčinou požáru bylo nedodržení bezpečné vzdálenosti hořlavých předmětů od kotle. Foto M.Petráček (ls)

Přehled výjezdů jednotky v roce 2016: https://www.sdhvelvary.cz/inpage/rok-2016-zasahy/

Mladí hasiči se zúčastnili 8.ročníku zlonických "Bludiček"

Družstvo starších žáků se svými vedoucími se zúčastnilo v sobotu 5.listopadu 4. kola Kladenské ligy žákovských družstev SDH okresu a to 8.ročníku "Bludiček", který pořádal Sbor dobrovolných hasičů Zlonice. Jedná se o podvečerní soutěž družstev žáků. Naše družstvo obsadilo 6.místo z 12 účastníků. Foto: M.Petráček (ls)

Více o práci s mládeží u sboru na: https://www.sdhvelvary.cz/inpage/prace-s-mladezi/

Členové vylepšují technické vybavení hasičské zbrojnice a techniky

Členové sboru svépomocně vylepšují technické zařízení objektu hasičské zbrojnice a techniky. V poslední době bylo např. instalováno nové dobíjení akumulátorů vozidel. Jedná se o 2 automatické dobíječe na 24 V a 2 na 12 V. Dále byly upraveny zadní dveře vozidla DA LZ1 Fiat Ducato, aby nemohlo dojít k rozbití zadních oken. Poslední úpravou je montáž elektrického otevírání vjezdových vrat do dvora, které se nyní ovládá pomocí klávesnice nebo dálkovým ovládáním z vozidla. (ls)

     

     

Uplynulo 170 let od narození zakladatele sboru Karla Krohna

Dne 25. října 2016 uplynulo 170 let od narození zakladatele sboru a vlastně dobrovolného hasičstva v českých zemích pana Karla Krohna (foto v záhlaví úvodní strany našeho webu). Sbor připravuje pietní vzpomínku jak u domu zakladatele v nedalekých Bratkovicích tak i u jeho hrobu na velvarském hřbitovu. Obě akce se zdržely opožděnou výrobou pamětní tabule k tomuto výročí, která ještě nebyla dodána. K uvedenému výročí se podrobně vrátíme a budeme ho veřejně propagovat.

Více o Karlu Krohnovi : https://www.sdhvelvary.cz/inpage/karel-krohn/,  https://www.sdhvelvary.cz/inpage/umrti-krohna-100-let/

K blížící se "Památce zesnulých" byl upraven hrob Karla Krohna i prvního velitele sboru Jana Papeše na našem hřbitovu. (ls)

Začala příprava realizace projektu "Pořízení nové CAS pro JSDH Velvary"

Město Velvary podalo začátkem roku žádost o přidělení státní dotace ve výši 2,5 mil. Kč na projekt "Pořízení nové cisternové automobilové stříkačky pro JSDH Velvary" v roce 2017. Podle sestaveného pořadníku GŘ HZS ČR se město stalo potencionálním možným příjemcem této dotace. V současné době probíhají různé konzultace a setkání k přípravě podkladů k registraci a přiznání dotace.

V pátek 14.října proběhlo na hasičské zbrojnici setkání vedení sboru a strojníků JSDH s odborníky, aby se seznámili s novinkami ve výrobě požárních vozidel (CAS) a k přípravě technických podmínek k výběrovému řízení na nové vozidlo.

Ve čtvrtek 20.října se zástupci města a JSDH zúčastnili úvodní konzultace na MV GŘ HZS, na které se vysvětloval postup při realizaci dotačního programu. (ls)

Z posledních zásahů jednotky SDH (č.24-26/2016)

Ve čtvrtek 20.října v ranních hodinách vyjela jednotka SDH s technikou CAS 25 LIAZ (1+3) k dopravní nehodě osobního automobilu s koněm (!) u Malé Bučiny, na silnici č.240. Jednotka vyhledala druhého nezraněného koně a prováděla u zásahu asistenční práce.

Jednotka SDH Velvary s CAS 32 T815 (1+3) byla povolána ve středu 19.října v 0.27 hodin k požáru do obce Olovnice, kde hořela stodola o ploše cca 10x10 m. Naše jednotka prováděla kyvadlovou dopravu vody. Na místě přítomny jednotky HZS ze stanic Kralupy, Slaný a Kladno, dále JSDH Nelahozeves, Kralupy a Minice.

V úterý 11. října odpoledne hořelo listí, odpad u velvarského nádraží ČD. Na místo vyjela obě vozidla CAS 25 a CAS 32, požár byl vzápětí likvidován. Foto: M.Petráček (ls)

Evidence výjezdů jednotky SDH v roce 2016:  https://www.sdhvelvary.cz/inpage/rok-2016-zasahy/

 

 

Poděkování členům JSDH Velvary - Den s IZS v Černuci

Velitel naší jednotky SDH obdržel poděkování za účast a ukázky na Dni s IZS v obci Černuc:

"Jménem celé zdravotnické služby RESCUE HELP, z.s. a PM MEDICAL CZ, s.r.o bychom Vám chtěli poděkovat za součinnost při společné akci pro děti a žáky škol na akci DEN s IZS Černuc 2016 dne 12.října 2016.Vaše skupina provedla na akci naučnou, ukázkovou a preventivní činnost, která byla odměněna velkým poděkováním všech zúčastněných a nejen dětmi a žáky.
Velice si tohoto skutku ceníme a budeme rádi při další společné spolupráci. S pozdravem a poděkováním RESCUE HELP, z. s. a  PM MEDICAL CZ, s. r. o." Foto z akce M.Petráček. (ls) 

Naše jednotka se zúčastnila prověřovacího cvičení složek IZS v Trpoměchách

Ve čtvrtek 6.října po 11. hodině byl vyhlášen 3.stupeň poplachu pro složky IZS i naší jednotku SDH. Tato vyjela s technikou CAS 25 LIAZ (1+3) do obce Trpoměchy na Slánsku, kde došlo k vážné nehodě autobusu a osobního automobilu. Šlo o prověřovací cvičení všech základních složek IZS. V převráceném autobusu na boku se nacházelo 30 zraněných osob, v osobním vozidle byly dvě zaklíněné a zraněné osoby. Na místo byly vyslány 3 jednotky profesionálních hasičů, 10 jednotek dobrovolných hasičů, několik posádek zdravotnické záchranné služby a hlídky Policie ČR. U zásahu spolupracovalo celkem 78 hasičů, záchranářů a policistů. Součástí cvičení bylo i zapojení nemocnice ve Slaném. Jedním z mnoha cílů cvičení bylo porovnání dvou způsobů třídění velkého množství zraněných osob v praxi. Foto: M.Petráček (ls)

Probíhají soutěže v disciplinách TFA za účasti našich členů

(TFA je zkratkou z anglických slov Toughest Firefighter Alive - Nejtvrdší hasič přežije a je názvem nejtěžších hasičských soutěží, které svými podmínkami simulují práci hasiče při zásahu.)

Člen velvarského dobrovolného hasičského sboru Michal Petráček se již potřetí zúčastnil prestižního závodu hasičů IRON FIREMAN, který má více než desetiletou tradici. V sobotu 17. září se soutěžilo v disciplinách dle TFA v Praze pod Petřínskou rozhlednou. Co museli účastníci těžkého závodu absolvovat ? Po startu roztáhnout přibližně 40 m dvou hadic B s výběhem  po nejdelších schodech v Praze, 4x překulení obří pneumatiky do kopce, zdolání dvoumetrové bariéry a přetažení 80 kg figuríny kolem kuželů a cíl. A ještě maličkost - účastníci byli oblečeni v třívrstvém zásahovém oděvu a jako zátěž nesli na zádech dýchací přístroj ! Celkem se zúčastnilo 92 závodníků (z toho 7 žen, dvě nedokončily) a Michal obsadil 59.místo časem 5,13 min. (vítěz měl čas 3,07 min., samozřejmě profesionální hasič).

Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci hasičského sboru i našeho města. (ls)

Hasičský záchraný sbor podniku Aero Vodochody (PV) uspořádal v sobotu 10.září jubilejní již 20. ročník své soutěže pod názvem FIREFIGHTER FENZY CUP. Zúčastnilo se ho celkem 37 závodníků, většinou z profesionálních hasičských jednotek. Mezi zúčastněnými dobrovolnými hasiči soutěžili i naši dva členové Michal Petráček a Lukáš Kapitán. Čekalo je celkem 7 obtížných úkolů v kompletním třívrstvém zásahovém oděvu a v dýchacím přístroji. Výsledky nejsou špatné, Lukáš Kapitán skončil celkově na 25.místě časem 2:40 min a Michal Petráček na 28.místě časem 2:47 min. Blahopřejeme ! Fotografie umístíme do FOTOGALERIE po dalších soutěžích. (ls)

Hasičské tatrování ve Zbirohu - účast členů SDH Velvary

Delegace členů SDH Velvary se zúčastnila v sobotu 3.září tradiční akce "Zbirožského hasičského tatrování" a to v Expozici požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu v západních Čechách. Cílem mimo prohlídky vystavených exponátů bylo získání informací a zajímavostí z vybavení nových vozidel Tatra. Město Velvary bude zanedlouho řešit možné přidělení státní dotace na vozidlo CAS a bude muset připravit případné výběrové řízení. Další náš člen Radek Mašek soutěžil v týmu HZS Praha v soutěži o nejrychlejší přezutí rezervy na vybraných vozidlech. (ls)

Poděkování velitele JSDH Valdice našemu členu

Chtěl bych touto cestou poděkovat Vašemu členovi Michalu "Játro" Petráčkovi za účast v naší soutěži o titul "Železný hasič obce Valdice". I když se Michalovi tolik nedařilo, absoloval dva pokusy na nelehké dráze  a obsadil krásné 8.místo.
Děkuji jménem celého sboru  SDH Valdice, Váš člen neváhal a přijel soutěžit do tak vzdálené obce jako jsou Valdice.
Osobně si myslím, že i sám Michal nepočítal tak silnou konkurenci a bohužel nestačil na vítěze, ale jeho příslib účasti na  příštím ročníku velice vítám. Byl bych velice rád, aby toto poděkování bylo i na vašich stránkách a vaše delegace se na další ročníky rozrostla na více lidí. Děkuji Játro !!!
Dne 10.září 2016 pořádáme memoriál Františka Pokorného - přijeďte si zkusit požární sport v jiném kraji. Děkuji, Radek Drobný, velitel JSDH Valdice

 

Další požár trávy, tentokrát v obci Sazená - č.20

Naše výjezdová jednotka SDH Velvary vyjela k dalšímu požáru trávy ve středu 24.srpna kolem 12.40 hodin do obce Sazená, směrem k Chržínu. Technika na výjezdu CAS 32 T815 (1+1) a na místě opět HZS Kralupy a JSDH Veltrusy. Požár o rozloze 300x200 m vznikl patrně z nedbalosti. Foto M.Petráček  (ls)

Výjezd jednotky na požár trávy k obci Podhořany na Mělnicku - č.19

Výjezdová jednotka SDH Velvary vyjela v úterý 23.srpna kolem 10.30 hodin k požáru trávy podél silnice I/16 směr Podhořany na Mělnicku. Technika na výjezdu CAS 32 T815 (1+1) a na místě HZS Kralupy nad/Vltavou se dvěma vozidly. Hořela tráva o rozloze 5x20 m. (ls)

Účast delegace na oslavách SDH Podsedice na Litoměřicku

Delegace sboru se zúčastnila v sobotu 13.srpna oslav 120.výročí založení SDH Podsedice, což je obec v ústeckém kraji, nedaleko Třebenic na Litoměřicku. S vedením sboru se známe ze Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic. Členové sboru se zúčastnili bohatého programu a v rámci prezentace hasičů předvedli ukázku hašení hořící kuchyňské pánve, která je na podobných akcích vyžadována. V průběhu výstavy také ukázali naše vozidlo DA LZ1 Fiat-Ducato. Celý program uváděla modelka a moderátorka Jitka Kocurová (na snímku s našimi členy), v kulturní části vystoupila i zpěvačka Olga Lounová. (ls)

Úspěšný zásah výjezdové jednotky a záchrana postižené osoby

Zásah č.15. V neděli 31.července ve 3.37 hodin ráno byl vyhlášen požární poplach naší jednotce, která vyjela technikou CAS 32 T815 (1+3) k požáru obytné místnosti v ubytovně v ulici Za Roudnickou branou v našem městě. V bytě se údajně nacházela osoba nadýchaná kouřem.

Naše jednotka se dostavila na místo jako první, prohledala objekt a vytáhla tělesně postiženou osobu z místnosti ven před objekt, kde se ji potom ujala zdravotní záchranná služba. Další členové jednotky likvidovali malý požár postele 1C proudem za pomoci dýchací techniky. Na místo se postupně dostavily jednotky HZS Kralupy a JSDH Kralupy včetně Policie ČR. Podrobnosti k zásahu ještě zjišťujeme, příčina požáru se vyšetřuje ! (ls)

Technická pomoc na Pražské bráně

Členové sboru vyslyšeli přání vedení města a pomohli technickou pomocí při narovnání ozdobné korouhvičky na Pražské bráně, která byla ohnutá vlivem dlouhodobého silného větru. Za pomoci vysokozdvižné plošiny z Kralup provedli vyklínování nosné tyče a utěsnění proti vodě. Práce za sbor provedli M.Vobořil a J.Heřman ml. Foto: Z.Ortová (ls)

 

95.výročí založení SDH Opava - Palhanec

Náš sbor udržuje od povodní v roce 2002 přátelství s dobrovolným hasičským sborem Palhanec, což je část slezské Opavy. Místní hasiči oslavili 16.července 95.výročí svého založení, kterého se zúčastnila osmičlenná delegace našeho sboru. V programu nechyběl pochod a průvod s prapory, slavnostní mše, předání vzájemných dárků a beseda s palhaneckými hasiči. Náš člen Pavel Holý si vyzkoušel neoprenový oblek pro záchranu tonoucích, prohlédli jsme si místní hasičskou zbrojnici a techniku výjezdové jednotky. Následoval kulturní program a večerní posezení při muzice a kytaře. Foto F.Saifrt st., P.Holý a L.Šulc (ls)

Fotografie jsou umístěny ve FOTOGALERII: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/ucest-na-oslavach-95-vyroci-zalozeni-sdh-opava-palhanec/

Poslední červnový víkend - soutěž v Radešíně i zásah u požáru

Poslední červnová sobota 25.června byla pro členy sboru plná událostí. Smíšené družstvo SDH Velvary se zúčastnilo v obci Radešín na Litoměřicku tradiční hasičské soutěže, která se letos konala v rámci oslav 120. výročí založení tohoto sboru. Je specifická štafetou 8x50m a požárním útokem, který se provádí se sáním z rybníku. Výsledkem bylo až 11.místo, ale oplatili jsme tak hasičům z Radešína jejich účast na naší Dědkiádě.

V noci přešla přes Velvary silná bouřka, při které uhodil blesk do antény rodinného domku v ulici Nábřeží, kde se nedaleko od místa konala taneční zábava na fotbalovém hřišti, Naštěstí došlo pouze k vypálení anténového vedení a části elektroinstalace, bez zranění. Jednotce SDH byl vyhlášen poplach ve 23.22 hodin, výjezd 23.29 technikou CAS 32 T815 (1+2) a CAS 25 LIAZ (1+3). Na místo se dostavily jednotky HZS stanice Kralupy, JSDH Kralupy a PČR-OO Zlonice a vyšetřovatel HZS Kladno.  (ls)

 

Krajská soutěž opět výsledkově nevyšla..

Naše družstvo mužů se o víkendu 18-19.června t.r. zúčastnilo krajské soutěže v požárním sportu Středočeského kraje ve Vlašimi na Benešovsku. Opět se ukázalo, že kvalita ostatních družstev v kraji je na jiné úrovni než na okrese Kladno. Ženy Plchova totiž skončily jen o stupínek lépe a to na 11.místě.

Na 100 m překážek jsme skončili na 12.místě, ve štafete 4x100 m časem 72,3 sekund také na 12.místě a dobrý čas požárního útoku 31,09 sekund stačil pouze na 10.místo. Výsledkem je celkové umístění na 12.místě s 34 body. Vítězem soutěže v mužích se stal SDH Líchovy z okresu Příbram. Celkové výsledky kategorie muži SDH naleznete v sekci KE STAŽENÍ. (ls)

 

Poděkování starosty města členům SDH

Starosta města Velvary Mgr. Radim Wolák zaslal členům SDH Velvary poděkování za nasazení a čerpací práce při čištění nádrže Malovarského rybníku ve dnech 4-5. června  s tím, že bez pomoci hasičů by akce nebyla myslitelná a proveditelná. Foto: M.Petráček (ls)

 

15.ročníku "S hasiči na kolech" se zúčastnilo 10 našich členů

Deset členů našeho sboru se zúčastnilo v sobotu 4.června  již patnáctého ročníku cyklistického putování "S hasiči na kolech", které pravidelně každoročně pořádá SDH Rumburk v severních Čechách. Celkem se zúčastnilo skoro 200 cyklistů, kteří navštívili 5 hasičských zbrojnic v Německu a 2 v České republice, trasa měřila cca 60 km. Seznamovali jsme se s vybavením hasičských jednotek a ještě si zajezdili na kolech v krásné krajině. Ubytování tradičně poskytl na své chalupě Vašek Holý, zúčastnili se i rodinní příslušníci, počasí se rovněž vydařilo. Podrobné fotografie naleznete ve  FOTOGALERII. (ls)

 

Skončila rekonstrukce kuchyně a chodby v HZ

Členové sboru ukončili rekonstrukci kuchyňské linky a chodby se schodištěm v hasičské zbrojnici. Svépomocně byly odpracovány zdarma desítky hodin. Práce koordinoval Vašek Holý, nejvíce práce odpracoval Milan Vobořil. Další členové pomáhali u přípravných stavebních prací, malování a úklidu. Náklady na rekonstrukci hradil sbor ze svých získaných prostředků.

Sbor děkuje velvarským občanům a podnikatelům za zdarma provedené odborné práce. Obklady a dlažby položili Jaroslav Port a Luboš Matoušek. Instalační práce a plynoinstalaci dělal Antonín Vosmík, dokončovací dřevopráce Jiří Pecháček.

Fotografie z úprav zařazeny do FOTOGALERIE. (ls)

 

Okresní kolo hry Plamen - 27.-29.5.2016 v Braškově

O posledním květnovém víkendu proběhlo v Braškově okresní kolo hry Plamen. Zúčastnilo se ho také družstvo starších žáků SDH Velvary. Po podzimním 7.místě v branném závodě obsadilo celkově rovněž 7.místo s počtem 42 bodů z 10 startujících družstev. Nejlepšího umístění dosáhlo naše družstvo v požárním útoku CTIF (5.místo). Celkově zvítězili žáci ze Lhoty (14 bodů) před Vraným (18 bodů) a Braškovem (18 bodů). Foto naleznete ve FOTOGALERII.

Současně byla vyhodnocena Hasičská liga ročníku 2015/2016. V kategorii starších žáků obsadilo naše družstvo 9.místo. (ls)

 

Novela zákona o nemocenském pojištění - podpoří parlament dobrovolné hasiče ?

Vláda schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, jejíž součástí je i úprava týkající se výše nemocenské pro dobrovolné hasiče ! Pokud by dobrovolný hasič onemocněl v důsledku nasazení u zásahu, měl by nárok na 100% nemocenskou. Bereme to jako další pomoc dobrovolným hasičům za jejich namáhavou práci. Novela se nyní bude projednávat v Parlamentu ČR. Držíme palce jejímu schválení ! (ls)

 

Pondělí 23.5. - bouřky, průtrž mračen a vítr = 3 výjezdy jednotky

Silný vítr, který doprovázel průtrž mračen v pondělí 23.května v podvečer, způsobil pády stromů v různých lokalitách a naše jednotka zasahovala u 3 případů po 18 hodně večer (letošní výjezdy č. 11-13). Nejprve odstraňovala padlý strom na silnici mezi Budihosticemi a Chržínem, dále na silnici z Nabdína do Černuce a nakonec ve Velvarech v ulici Nábřeží. Technika na výjezdu CAS 25 LIAZ (1+6). (ls)

 

21.ročník memoriálu Karla Krohna - Dědkiáda 2016

Již po jednadvacáté se v areálu Malovarského rybníku ve Velvarech sešla soutěžní družstva dobrovolných hasičů z Kladenska, Mělnicka, Litoměřicka a Prahy–západ, aby změřila síly v požárním útoku v rámci tradiční Dědkiády. Soutěžilo celkem 22 družstev v kategorii hasičů nad 35 let, dále bez rozlišení věku v kategorii muži a ženy v dodatkové soutěži O pohár SDH Velvary.

Krásné počasí a mnoho přítomných diváků vytvořilo příjemnou atmosféru, ve které probíhala soutěž a další doprovodný program, zejména výstava hasičské techniky a ukázky z činnosti hasičů. Velvarští hasiči děkují všem sponzorům soutěže a složkám, které zapůjčili svou techniku na výstavu. Soutěž podpořilo město Velvary, Metal Trade Comax Velvary, Velros Velvary, MAS Přemyslovské střední Čechy a Řeznictví a uzenářství Václav Holý Velvary. Ozvučení soutěže zapůjčila obec Hospozín. Pro děti návštěvníků byly připraveny balónky, sladkosti a další lákadla včetně bohatého občerstvení pro dospělé.

Vlastní výsledky nebyly až tak překvapivé. V hlavní kategorii Dědkiáda obhájili své loňské vítězství dobrovolní hasiči z Úžic na Mělnicku před družstvem domácích Velvar 87 a Libčicemi z Prahy-Západ. Nejstarším závodníkem soutěže byl vyhlášen 73 letý Pavel Humpl z Úžic, nejstarším soutěžním družstvem Plchov s průměrem 54 let na člena. V kategorii mužů bez rozlišení věku zvítězilo suverénně družstvo Velvar nejlepším časem dne 27,40 sekund před Stehelčevsí a Radešínem z Litoměřicka. V kategorii žen zvítězilo družstvo Kmetiněvsi, druhé Velvary a třetí Poštovice. Celkové výsledky soutěže naleznete v sekci KE STAŽENÍ. (ls

Foto: M.Petráček a A.Vochomůrka, další fotografie ve FOTOGALERII.

Video ze soutěže natočil A.Vochomůrka a pro zájemce je k dispozici u vedení sboru

 Vítězství mužů v okresním kole v Plchově !

Naši členové dosáhli dalšího pěkného úspěchu ! Družstvo mužů zvítězilo v sobotu 14.května v okresním kole požárního sportu, které se konalo v Plchově a postoupilo do krajského kola. Toto by se mělo konat ve druhé polovině června, pravděpodobně ve Vlašimi, okres Benešov.

Výsledky soutěže:  1.Velvary,  2.Braškov,  3.Kutrovice

Naše družstvo mělo nejrychlejší štafetu (76,27 sek) i požární útok (33,41 sek). Kompletní výsledky mužů naleznete pod menu KE STAŽENÍ, vlevo na našem webu.

foto J.Svoboda. (ls)

Taktické cvičení hasičských jednotek v Nemocnici Slaný
Členové našeho hasičského sboru se v úterý 10.května dopoledne zúčastnili taktického cvičení jednotek požární ochrany v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v Nemocnici Slaný. Tématem byl simulovaný požár kuchyně ve 2. NP budovy včetně nácviku evakuace obyvatel, které nahrazovalo 35 figurantů. Kouř byl vyráběn vyvíječem kouře, zásah byl veden v dýchací technice.

Cvičení se zúčastnili 3 profesionální jednotky HZS Středočeského kraje (Kladno, Slaný a Stochov) a 7 dobrovolných jednotek hasičů včetně JSDH Velvary, která vyjela s technikou CAS 32 T815 (1+3 osoby).

Po ukončení cvičení proběhlo jeho vyhodnocení a byly zodpovězeny odborné dotazy. Foto HZS (ls)

Ke "Dni hasičů" pokračovaly návštěvy dětí v hasičské zbrojnici

U příležitosti "Dne hasičů", který připadá na 4.května, pořádají hasiči řadu propagačních akcí. Náš sbor ukazuje svou zbrojnici i své vybavení zejména malým dětem. V úterý 3.května nás navštívilo 24 dětí z Mateřské školy v Černuci. Ukázky a technika se malým dětem samozřejmě líbily. Fotografie z letošních návštěv dětí naleznete ve FOTOGALERII. Foto M.Petráček (ls)

Výjezd jednotky č.9 do obce Hospozín

V pondělí 2.května krátce po 18 hodině vyjela jednotka SDH Velvary k požáru mysliveckého posedu a stromu mezi obce Hospozín a Hospozínek. Technika při výjezdu CAS 32 T815 (1+2) a CAS 25LIAZ (1+3). Na místě ještě 2 vozidla stanice HZS ve Slaném a Policie ČR. Příčina požáru se vyšetřuje. (ls)

Děti z mateřské školy navštívily hasičskou zbrojnici

Členové našeho sboru každoročně vítají na hasičské zbrojnici děti z velvarské mateřské školy, letos u příležitosti Dne hasičů, který připadá na 4.května. Ve dnech 21.-22.dubna přivítali v areálu HZ přes 80 dětí. Čekalo je seznámení s historií nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru i ukázky z práce hasičů a jejich vybavení.  Foto M.Petráček (ls)

Stavba garáže na elektroodpad v areálu zbrojnice

V průběhu brigády 9.dubna byla připravena plocha pro usazení montované garáže na vyřazený elektroodpad, tj. službu, kterou zajišťuje náš sbor pro město Velvary. Vlastní montáž provedla firma VIGA, Praha 5 v pondělí 11.dubna. Náklady za pořízení, montáž a elektropřípojku uhradí z motivačního programu společnost ELEKTROWIN, se kterou má město Velvary smlouvu o odběrů elektrospotřebičů. Obdobně sbor posílí ostrahu objektu kamerovým způsobem. Foto M.Petráček (ls)

Velký požár v obci Dolany na Kralupsku - výjezd č.8

V neděli 10.dubna kolem 2 hodiny ranní vyjela naše jednotka technikou CAS 32 T815 (1+3) k velkému požáru prodejny a restaurace v obci Dolany na Kralupsku, v okrese Mělník. Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu, na místo se dostavilo 6 jednotek HZS Středočeského kraje, 3 jednotky HZS podniků v blízkosti požáru a 4 jednotky dobrovolných hasičů (Kralupy, Libčice, Velvary a Zákolany). Jednotka prováděla kyvadlovou dopravu vody a pomáhala u obsluhy čerpacího zařízení. Škoda vzniklá požárem činila více jak 10 milionů Kč, příčina  je v šetření. Fotografie ze serveru www.požáry.cz a SDH Velvary. (ls)

 

 

Jarní "úklidová" brigáda na hasičské zbrojnici

V sobotu 9.dubna se konala jarní "úklidová" brigáda na hasičské zbrojnici, které se zúčastnilo 25 členů. Ženy pod vedením Z.Matouškové prováděly celkový úklid po stavebních pracech v přístavbě zbrojnice. Zde dojde ještě k instalaci nové kuchyňské linky. Schodiště a přízemí bylo také kompletně vymalováno, byly provedeny obklady a dlažba včetně schodiště. Všechny práce probíhaly svépomocí členů.

Mužská část pracovala na technice sboru a dále se připravovala plocha pro stavbu plechové garáže na elektroodpad a také se přivedl nový kabel ke studni pro novou nautilu, která bude brzy instalována. Děkujeme všem členům za účast a V.Holému a pekařství Zounek za zajištění občerstvení brigádníkům. (ls)

        Nahoře brigádní činnost, dole opravené prostory v přístavbě zbrojnice.

Požár trávy na Velké Bučině  a výjezd do Vítova - výjezd č.6 a 7

Výjezdová jednotka sboru vyjela v úterý 29.března kolem 20.15 hodin k prvnímu letošnímu požáru trávy a to do místní části Velká Bučina. Výjezdová technika CAS 32 T 815 (1+3) a CAS 25 LIAZ (1+4), na místě byly dále jednotky HZS z Kralup n/Vlt. a Slaného. Hořelo na výměře cca 5x 30 m.

Výjezd číslo 7 absolvovala jednotka v pátek 8.dubna večer před 20 hodinou a to do obce Vítov, kde hořel kompost na poli. Technika CAS 32 T815 (1+3), na místě dále HZS Slaný. (ls)

Školení obsluh motorových pil 2016

V sobotu 19.března se uskutečnilo letošní školení obsluh motorových pil u naší výjezdové jednotky. Zúčastnili se ho i pracovníci městské technické čety. Po teoretickém školení na hasičské zbrojnici proběhl výcvik v terénu a to v areálu i okolí Malovarského rybníku. (ls)

Pokládka panelů a příprava plochy pro sklad elektroodpadu

V sobotu 12.března probíhaly u hasičské zbrojnice svépomocné stavební práce. Byla připravována rovná panelová plocha ke stavbě plechové garáže jako skladu pro odebírané a nepotřebné elektrospotřebiče od občanů. Tuto službu pro město zajišťuje náš hasičský sbor, příspěvek na vzniklé náklady obdrží město od společnosti ELEKTROWIN. Již dříve tato společnost přispěla na nákup a montáž kamery, která celý prostor monitoruje. Děkujeme za zapůjčení techniky a to J.Bílkovi, Zemědělská farma Budihostice, Autodopravě Batěk z Neuměřic a panu R.Srbovi, zemědělci z Velvar. (ls)

Hasičský ples na Uhách se vydařil, zájem byl obrovský

V sobotu 27.února se uskutečnil tradiční hasičský ples našeho SDH na Uhách. Zájem o účast byl obrovský, někteří návštěvníci byli upozorňováni, že nebudou mít místo k sezení. Kapacita sálu byla posílena na 240 míst. Díky členům, občanům i sponzorům se podařilo do tomboly shromáždit 520 cen ! Všem děkujeme, jmenný seznam bude zveřejněn v příštím Zpravodaji z Velvarska a naleznete ho i na našem webu v sekci KE STAŽENÍ. Lze si také snadno domyslet, že ani po ekonomické stránce ples nedopadl špatně. Fotografie M.Petráčka a L.Šulce z plesu naleznete ve FOTOGALERII. (ls)

Oddíl mladých hasičů se připravuje na letošní sezónu

Oddíl mladých hasičů našeho sboru se pilně připravuje na letošní sezónu a to pod vedením svých vedoucích, kterými jsou Michal Pašek, Aneta Masopustová a Michal Petráček. A právě M.Petráček pořídil fotografie ze zimní přípravy v sokolovně. (ls)

Požár v kotelně rodinného domku v Beřovicích - výjezd č.4

Výjezdová jednotka našeho sboru vyjela v pátek 19.února krátce před 15 hodinou k požáru do obce Beřovice a to technikou CAS 32 T815 (1+3). Zasahovala spolu s dalšími jednotkami u požáru kotelny rodinného domku. Provádělo se vyhrabání a vyčištění kotle a částečná rozebírka střechy. Foto : Štěpán Šulc

  

Hasičský ples se koná v sobotu 27.února na Uhách

Letošní hasičský ples pořádá náš Sbor dobrovolných hasičů v sobotu 27.února v kulturním zařízení na Uhách. Více na přiložené pozvánce !

Žádáme členy, aby se zúčastnili tradičního zvaní občanů, které se koná o týden dříve, v sobotu 20.února dle připraveného rozpisu. Zároveň je žádáme o zajišťění příspěvků do tomboly. Případné žádosti žádejte u starosty sboru. (ls)

Nové dotace pro hasiče - lze však na ně dosáhnout ?

Neustále se mluví o potřebě zlepšit popřípadě obnovit techniku dobrovolných hasičů a to zejména po nějaké živelné pohromě (povodně, období sucha s požáry, technologické havárie apod.). K tomu mají pomoci nově vyhlášené dotace, kolem kterých je velký mediální rozruch, když se tam mluví o stovkách milionů korun k tomu určených. Podrobnějším rozborem se však zjistí, že není jednoduché na ně dosáhnout! Město Velvary se chce pokusit o obměnu cisternové automobilové stříkačky (CAS) pro jednotku SDH v roce 2017 a k tomu má pouze jednu možnost, z jiných dotací nemůže žádat.

Nejideálnější se jevila možnost dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Evropská unie zde financuje 85 % nákladů, zbytek připadá na národní spolufinancování. Město Velvary respektive obec s rozšířenou působností Slaný se však nedostaly do seznamu území, které se potýkají s klimatickými problémy a proto zde nelze o dotaci žádat.

Ve středu 27.ledna t.r. představilo Ministerstvo vnitra ČR nové státní dotace pro hasiče, které jsou určeny na reprodukci hasičské techniky i opravy hasičských zbrojnic. Zde je naděje větší, ale také nezaručená. Připraveno je zde asi 250 milionů Kč. Obce zde mohou získat na pořízení nové CAS až 2,5 milionu Kč při potvrzeném dofinancování zbytku nákladů do cca 6 milionů Kč, což je cena nové CAS. Část nákladů mohou uhradit i kraje ze svých dotací, rozmezí ve Středočeském kraji se pohybuje od 500 tisíc do 1 milionu Kč. Podle platných zásad GŘ HZS může každý HZS kraje podpořit prioritně pouze 3 obce, které mají tak na přidělení dotace šanci. Ostatní obce mají šanci velmi malou i když požadavky splňují. Nezbývá než podat žádost a čekat do konce června letošního roku, kdy budou výsledky zveřejněny. Pokud město Velvary neuspěje, tak je šance zase za rok. Podaří se však znovu přesvědčit městské zastupitelstvo, aby žádost podpořilo? Libor Šulc

Výroční valná hromada sboru se konala 23.ledna

Členové našeho sboru se sešli na výroční valné hromadě, aby zhodnotili svou činnost  za rok 2015. Přivítali jsme mezi sebou starostu města Radima Woláka, zástupce HZS Středočeského kraje a další hosty.

Loňský rok následoval po roce, kdy jsme oslavili 150. výročí svého založení a tak logicky aktivita členů byla poněkud nižší. Přesto sbor splnil svůj plán práce a zúčastnil se řady akcí, soutěží apod. Výjezdová jednotka sboru zasahovala v loňském roce 32x, z toho 17x u požáru a 11x u různých technických zásahů. Nejsložitějším zásahem byl dvoudenní zásah u požáru lesa u obce Olešná na Rakovnicku, kam byla jednotka povolána.

Nyní se náš sbor zaměří na konání tradičního hasičského plesu dne 27.února na Uhách a konání 21.ročníku memoriálu K.Krohna – Dědkiáda, který proběhne 21.května. Úsilí bude rovněž věnováno realizaci projektu “Obnovy cisternové automobilové stříkačky pro jednotku SDH“, který schválilo v prosinci městské zastupitelstvo a záměr zřízení expozice hasičského muzea u našeho sboru. Průběžně doplňovaný kalendář akcí na rok 2016 je k nalezení v sekci SDH VELVARY "DNES".

V průběhu valné hromady byly předány stužky „Za věrnost“ a upomínkové dárky členům sboru Josefu Macháčkovi a Miloslavu Maršálkovi, kteří nedávno oslavili 70.výročí narození. Text Libor Šulc, foto Pavel Holý.

Fotografie z valné hromady naleznete ve FOTOGALERII a usnesení z valné hromady v sekci KE STAŽENÍ.

Mladí hasiči se sešli na 4.kole hasičské ligy okresu Kladno ve Pcherách

Oddíl našich mladých hasičů se v sobotu 23.ledna zúčastnil IV.kola ligy mladých hasičů okresu Kladno, které uspořádal SDH Brandýsek a to v sokolovně ve Pcherách. Naši starší žáci obsadili 5.místo, mladší žáci 9.místo. Podrobnosti připravujeme. (ls)

Dva členové sboru oslavili "sedmdesátiny" - blahopřejeme

Dva členové našeho sboru oslavili v nedávné době významné životní jubileum, které je nutné si připomenout. Prvním je Josef Macháček, který se dožil 70 let již 31.října loňského roku. Členem sboru je od roku 1964, ve sboru byl nejprve hasičem, potom strojníkem. Určitou dobu pracoval i ve výboru SDH a byl také členem soutěžního družstva "starších pánů".

Druhým jubilantem je Miloslav Maršálek, který oslavil 70 let dne 20.ledna letošního roku. Členem sboru je od roku 1961, od roku1975 pracuje ve výboru SDH. Aktivně se celý život podílel zejména na práci s mládeží, řada členů sboru prošla "jeho rukama". Rád sleduje hasičské soutěže a dodnes je aktivním členem a členem výboru sboru. Je držitelem řady hasičských vyznamenání a od roku 2009 vlastní i titul "Zasloužilý hasič".

        

Oběma členům byl předán upomínkový dar sboru, gratulujeme jim a přejeme hodně zdraví a pohody v dalším životě. (ls)

Požár sazí v komíně v obci Bratkovice

Výjezdová jednotka našeho sboru vyjela ve čtvrtek 21.ledna v podvečerních hodinách ke svému druhému letošnímu výjezdu a to do nedaleké obce Bratkovice, kde hořely saze v komíně. Jednotka vyjela s technikou CAS 32 T815 (1+3), na místě zasahovala i jednotka stanice HZS Kralupy nad/Vltavou. Zásah spočíval ve vymetení komína, prosypání pískem a končil kontrolou termokamerou HZS. Text i foto J.Svoboda.

                                                                   

Jednání výboru SDH dne 7.ledna

Výbor SDH Velvary se dne 7.ledna sešel na prvním jednání v novém roce. Hlavním úkolem byla příprava výroční valné hromady, která se uskuteční 23.ledna. Dále projednal stav přípravy žádosti projektu "Obnova CAS pro jednotku SDH", která se ve spolupráci s městem připravuje. Průběh bude pravidelně kontrolován. Město vypsalo také program udělování dotací na rok 2016 a další období. Bylo rozhodnuto náš letošní projekt zaměřit na mládež a pokusit se sehnat prostředky na jejich vybavení a činnost. Vedoucí mládeže mají připravit návrh a rozpočet projektu. Sbor rovněž připravuje "hasičský ples" 27.února 2016 na Uhách. Členové sboru jsou žádáni o pomoc při zajišťování tomboly a o zvaní na ples o týden dříve tj. 20.února. Právě účast členů na zvaní je rozhodující pro další pořádání plesů v příštích letech. Při nezajištění se uvažuje o trvalém zrušení jeho pořádání.

Před jednáním výboru proběhla první letošní akce - pracovní čtvrtek na HZ. Zúčastnilo se cca 10 členů, práce se zaměřily na kontrolu techniky a práce v garážích. První letošní schůzka oddílu MH se uskuteční v pátek 8.ledna na HZ.(ls)

Pozvání na výroční valnou hromadu sboru

Starosta sboru zve členy na výroční valnou hromadu za rok 2015, která se koná v sobotu 23.ledna 2016 od 17.30 hodin na hasičské zbrojnici - viz přiložený program. (ls)

PF 2016

Sbor přeje všem svým členům, našim spoluobčanům, příznivcům, přátelům i návštěvníkům našeho webu šťastné a veselé vánoce a pohodový nový rok 2016 !

Sbor také děkuje všem spolkům, organizacím a jednotlivcům za zaslaná přání do roku 2016, kterých přišlo nepočítaně !