Úvodní stránka » Z ČINNOSTI 2012-2023 » SDH Velvary DNES - rok 2020

                  SDH VELVARY "DNES"  v roce 2020 - události, fotografie, články

Na sbor chodí přání k vánocům a Novému roku - děkujeme

Na sbor chodí v těchto dnech desítky přání k vánocům a k Novému roku od fyzických nebo právnických osob tak i od hasičských sborů, se kterými se známe. Za všechna přání moc děkujeme a těšíme se na osobní setkání v příštím roce při různých příležitostech. (ls)

Úpravy skladu PHM na hasičské zbrojnici finišují

Členové sboru se pustili do svépomocných stavebních úprav skladu pohonných hmot na hasičské zbrojnici. Stávající sklad nevyhovoval z bezpečnostních důvodů a zařízení již nikdo nechtěl revidovat. Po vybourání původní nádrže na naftu a stavebních úpravách vznikl nový sklad včetně odvětrání a nové elektroinstalace. Byly namontovány nové nádrže 2x1000 l na naftu a tyto byly zprovozněny. Chybí ještě osazení požárních dveří. Ve druhé části skladu vznikne nový prostor pro uložení nářadí. Náklady úprav hradí město ze svého rozpočtu, práce vykonávají členové sboru zdarma, jak je také zvykem. Více fotografií zde: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/rekonstrukce-skladu-phm-rok-2020/ (ls)

154.jpg

Požár rodinného domku v Břešťanech - výjezd č.29 

Ve čtvrtek 10.prosince v 10.28 hodin byl vyhlášen poplach naší jednotce, která vyjela technikou CAS 20 T815 S2R (1+5) do obce Břešťany (místní část městyse Zlonice), kde hořelo v rodinném domku. Na místě zasahovaly jednotky HZS ze Slaného a JSDH Zlonice, Velvary a Vraný. Naše jednotka byla na místě v záloze. Přítomna byla i Policie ČR a Záchranná služba  Slaný, která ošetřovala mladistvého z domu. Požár vznikl pravděpodobně od zapálené svíčky v domě. Foto: M.Petráček (ls)

Požár Břešťany 2020.jpg

Výjezd č.28 - planý poplach v části města Nové Uhy

K výjezdu číslo 28 vyjela výjezdová jednotka SDH v pondělí 7.prosince kolem 14.40 hodin technikou CAS 32 T815 (1+3) do části města Nové Uhy za bytový dům, kde byl nahlášen černý dým motoristou ze silnice č.16. Po příjezdu na místo naší jednotky i stanice HZS ze Slaného bylo konstatováno, že se jedná o planý poplach. Jednotka se bez zásahu vrátila zpět na základnu. Přehled letošních výjezdů zde : https://www.sdhvelvary.cz/inpage/rok-2019-zasahy-603/   (ls)

Hasiči každoročně pomáhají městu s vánočním stromem

Členové našeho sboru pomáhají každoročně městu Velvary s kácením, převozem a stavbou vánočního stromu na našem náměstí. Spolupracují s pracovníky městské technické čety, jeřáb zapůjčuje firma Elektromontáže Kalců z Uhů. Strom bude rozsvícen v neděli 29.listopadu, tentokráte bez tradičních trhů a široké veřejnosti.(ls)

zpr.jpg

Požár chladírenské haly - největší požár letošního roku a zásah č.26

Naše výjezdová jednotka zasahovala u největšího letošního požáru! Ve čtvrtek 19.listopadu ve 14.17 hodin byl vyhlášen první poplach naší jednotce, která vyjela vozidlem CAS 32 T815 (1+3) do Kralup nad/Vltavou (ME) k rozsáhlému požáru chladírenské haly a obalového materiálu společnosti Bidfood. Následoval druhý poplach v 15.16 hodin po vyhlášení III.stupně poplachu a naše jednotka vyjížděla druhým vozidlem CAS 20 T815 S2R (1+3). Na místě zasahovalo celkem 9 profesionálních jednotek HZS Středočeského kraje a hl.města Prahy, dále 4 jednotky HZS podniků a celkem 13(!) dobrovolných jednotek SDH obcí. Naše jednotka prováděla kyvadlovou dopravu vody, zásobování požární plošiny a naši členové prováděli i rozebírání konstrukce haly a zasahovali v DT. Zásah byl fyzicky velmi náročný, zajišťovalo se stravování hasičů, jejich odpočinek a jednotka se vrátila na základnu až před půlnocí. Vlastní požár byl lokalizován ve 21.13 hodin, první odhady škody činí přes 100 milionů Kč a příčina požáru se vyšetřuje. Více fotografií od členů jednotky naleznete ve Fotogalerii zde: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/pozar-haly-bidfood-v-kralupech-19-11-2020/ (ls)

152.jpg

226.jpg

Začala rekonstrukce skladu PHM na hasičské zbrojnici

Město Velvary zadalo zpracování Požárně bezpečnostního řešení (PBŘ) u vybraných objektů města, mimo jiné i u Hasičské zbrojnice. Ze závěru PBŘ vyplynula řada závad, nejvíce však u skladu PHM a u nadzemní 3 m3 nádrže na naftu, která nám sloužila od roku 1987 a nikdo už ji nechtěl zrevidovat. Následně byla zpracována PD na celkové úpravy, kde dojde např. na výměnu ocelových dveří, vyzdění dělící příčky, zateplení stěn deskami EPS a dalším úpravám. Nová bude nevýbušná elektroinstalace včetně osazení ventilátoru. Stávající nadzemní nádrž na naftu bude demontována a nahrazena novými nádržemi 2x1000 l včetně nového čerpadla. Náklady uhradí město Velvary ze svého rozpočtu a většinu prací provedou členové JSDH zdarma. A právě s demontáží staré nádrže bylo již členy započato. (ls)

151.jpg

225.jpg

Památka zesnulých - vzpomínáme na zakladatele sboru i naše členy

Druhý listopadový den si připomínáme Památku zesnulých, což je největší křesťanský svátek vedle vánoc. Vzpomíná se u rodinných hrobů a zapalují se svíčky. Také náš sbor upravil hroby zakladatele sboru Karla Krohna a prvního velitele sboru Jana Papeše, o které se členové starají. Připomínáme si i členy sboru, kteří již nežijí nebo nedávno zemřeli, např. Oldu Fajgla, Vaška Trhlíka nebo Tondu Mášu. Vzpomínáme na Vás. (ls)

hroby.jpg

Vyšlo 6.číslo Hasičského čtení - některé články jsou o našem sboru

Šéfredaktor Hasičského čtení a náš kamarád Josef "Pepa" Nitra sepsal a vydal v nakladatelství Fire Edit s.r.o šestou ročenku z hasičského života. Vydání ovlivnila i koronavirová situace a tak ročenka vyšla později. Kromě řady zajímavého čtení o hasičích obsahuje i články o našem sboru. Vrací se mj. k oslavám našeho 155.výročí založení v roce 2019, k výroční valné hromadě sboru i k 1.setkání hasičů na Řípu, jehož je Pepa Nitra hlavním organizátorem. Knížka Hasičské čtení je k dispozici zájemcům v hasičské zbrojnici. (ls)

150.jpg

Sběr šrotu a elektroodpadu proběhl, posezení členů bylo odloženo

Ve dnech 16. a 17. října proběhl sběr železného šrotu a elektrospotřebičů po našem městě. Akci organizovalo město Velvary ve spolupráci s FCC BEC, s.r.o a naším hasičským sborem. Děkujeme občanům za odevzdávaný odpad našim členům, který nám přináší potřebné finanční prostředky na činnost. Po akci mělo proběhnout posezení členů s občerstvením na závěr sezóny. Vzhledem k nařízením vlády a současné situaci bylo zrušeno a proběhne v jiném termínu. Starosta sboru děkuje členům za účast a odvedenou práci. (ls)

149.jpg

Koronavirus ukončil i podzimní činnost oddílu mladých hasičů

Za dodržení všech koronavirových opatření se naposledy sešel oddíl mladých hasičů našeho sboru na hasičské zbrojnici, aby zhodnotil svou celoroční činnost. Nechyběl ani dort s hasičskou tématikou od vedoucích oddílu, dětské hry a ukončení letošní úspěšné sezóny. Jak dlouho bude přestávka v činnosti trvat, zatím nelze odhadnout. Děkujeme mládeži a jejich vedoucím za celoroční činnost. (ls) Foto: M.Krupka

148.jpg

Mladí hasiči zahájili sezónu Plamen 2020-21 ve Lhotě

Oddíl mladých hasičů zahájil v sobotu 3.října novou sezónu branné hry Plamen 2020-21 závodem požárnické všestrannosti (ZPV) ve Lhotě u Kladna. Potěšila zejména výkonnost mladších žáků, kteří obsadili v konkurenci devíti družstev pěkné 2.místo! Obdrželi celkem 8 trestných bodů (3 za střelbu a 5 za první pomoc). Zvítězilo družstvo Pleteného Újezdu. V kategorii starší žáci jsme nasadili nové členy oddílu a projevilo se to umístěním na 9.místě z 9 účastníků. Zvítězilo opět družstvo Pleteného Újezdu. Výsledky se započítávají do jarní části soutěže hry Plamen. (ls)

147.jpg

Členové sboru pracovali na rybníku i na hasičské zbrojnici

Členové našeho sboru pokračovali v pracech na údržbě dřevostavby "A" v areálu Malovarského rybníku. M.Ledvinka s L.Matouškem provedli umytí střechy objektu tlakovou vodou a M.Vobořil provedl nastříkání plechové střechy objektu. Děkujeme také firmě J.Rotta z Velvar za klempířskou opravu, kterou jsme dlouho nemohli zajistit. Mezitím se pracovalo i na hasičské zbrojnici, kde L.Matoušek provedl důkladnou opravu a nátěry střechy na věži včetně demontáže již nepoužívaného anténního zařízení a výměnu kabelu k siréně. Důležitá byla také oprava nautily a vodárny ve zbrojnici, kde došlo k závadě a přerušení čerpání vody ze studny. Opravu provedl P.Trnobranský a L.Matoušek. Všem patří poděkování za iniciativu, stejně jako dalším členům, kteří pomáhali drobnějšími pracemi. (ls)

146.jpg

146.jpg

224.jpg

37.jpg

Mladí hasiči se zúčastnili tradičního memoriálu ve Hřebči

Sbor dobrovolných hasičů Hřebeč na Kladensku uspořádal v sobotu 19.září již 32. ročník memoriálu Haška a Thota, což je soutěž mladých hasičů v požárním útoku. Soutěže se zúčastnilo i družstvo mladších žáků SDH Velvary, které časem 33,83 sec. obsadilo páté místo z jedenácti účastníků. Vítězem se stalo družstvo MH ze Žiliny časem 28,10 sec. V kategorii starších žáků obsadila první dvě místa z devíti účastníků obě domácí družstva Hřebče. Našemu družstvu gratulujeme! (ls)

145.jpg

223.jpg

Školení první pomoci u výjezdové jednotky 

Čtrnáct členů výjezdové jednotky se 16.září zúčastnilo školení zdravotnické první pomoci na hasičské zbrojnici. Tématem bylo zaškolení na zakoupený AED defibrilátor a AERObag pro resuscitaci. Školení prováděla paní Procházková, zdravotní sestra z mělnické nemocnice. (ls)

144.jpg

Účast členů a techniky na akci SDH Nelahozeves

Tři členové jednotky se zúčastnili s technikou CAS 20 T815 S2R v sobotu 12.září akce SDH Nelahozeves "Loučení s prázdninami", která se konala na zámku v Nelahozevsi. Byla určena převážně dětem a zúčastnili se jí i ostatní složky IZS. Členové našeho sboru zde vystavili techniku a provedli ukázku hašení rozžhavené pánve s olejem. (ls)

.Nelahozeves - září 2020.jpg

Proběhlo okresní shromáždění delegátů SDH okresu Kladno

Zástupce našeho sboru se zúčastnil v sobotu 12.září okresního shromáždění delegátů SDH okresu v hasičské zbrojnici v Plchově. Jednání se zúčastnilo pouze 18 zástupců sborů což nebyla požadovaná nadpoloviční většina z celého okresu. Podle stanov se čekalo 1 hodinu než začalo hlasování. Staronovým starostou OSH Kladno se znovu stal Martin Zuska ze Pcher, náměstkem starosty také znovu Helena Pospíšilová z Knovíze. Ke změnám nedošlo ani ve vedení odborných rad represe, prevence a mládeže. Jednání pozdravil i starosta KSH Středočeského kraje Oldřich Lacina a další hosté. Přítomní přijali usnesení a schválili delegáty okresu na krajské shromáždění i řádný 6.sjezd SH ČMS. Na starostku celého sdružení hasičů ČMS navrhlo shromáždění paní Moniku Němečkovou. (ls)

Plchovský dvojboj - 2.místo družstva mladých hasičů

Dvě družstva našich mladých hasičů s vedoucími se v sobotu 5.září zúčastnila soutěže "Plchovský dvojboj" na hasičském cvičišti v Plchově. Soutěžilo se v požárním útoku a štafetě dvojic ve třech kategoriích. Naše družstvo mladších žáků podalo vynikající výkon, zejména v požárním útoku a celkově obsadilo 2.místo ze 7.družstev. Starší žáci s věkovým průměrem 9 let (!) obsadili 5.místo ze 6 družstev. Oběma družstvům blahopřejeme, celkové výsledky najdete zde : https://www.sdhvelvary.cz/slozka/videa-ke-stazeni/ (ls)

143.jpg

Celodenní zásah č. 21 a 22 u požáru skládky TDO za obcí Uhy

Přes 17 hodin celkem trvaly dva zásahy u požáru skládky tuhého domovního odpadu (TDO) za obcí Uhy, poblíž tankoviště ropy a.s. MERO. Poprvé vyjela naše jednotka v sobotu 29.srpna kolem 4.15 hodin ráno technikou CAS 32 T815 (1+3). Postupně zde zasahovaly jednotky HZS ze stanice Kralupy n/Vlt. a Mělník, dále jednotky SDH Velvary, Kralupy, Veltrusy, Minice, Zákolany, Vojkovice, Úžice a Zlonice. Během zásahu, který trval asi do 16 hodin, proběhlo i vystřídání osádek vozidel. Druhý výjezd na stejné místo proběhl stejnou technikou CAS 32 (1+3) asi ve 20.40 hodin téhož dne, jednotka se vrátila na základnu kolem 02.00 hodin dalšího dne. Na místě opět HZS stanice Kralupy a dále JSDH Velvary, Veltrusy, Kralupy, Úžice a Nelahozeves. Tyto zásahy v DT jsou velmi namáhavé. Kyvadlová doprava vody probíhala z nedalekého tankoviště a.s.MERO. Dochází také většinou k poškození materiálu např. hadic a také technika po zásahu vyžaduje zvýšenou péči a údržbu. Fotografie našich členů ze zásahu naleznete ve FOTOGALERII:https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/pozar-skladky-uhy-dne-29-30-8-2020/?p=1,2 (ls)

222.jpg

Neobvyklý zásah č. 20 - záchrana ptáka - uvízlé labutě

K neobvyklému zásahu vyjela naše jednotka ve čtvrtek 27.srpna po 20.30 hodině večerní a to za Podhorní mlýn v našem městě do zahrádkářské kolonie směrem na Nabdín. Vyjela technika DA Ducato (1+2) a k osvětlení místa zásahu CAS 20 T815 S2R (1+4). Průzkumem byla zjištěna uvízlá labuť mezi plotem a kmenem stromu. Jednotka provedla vyproštění labutě a její odvoz do kotce na městský úřad. Druhý den si pro ni přijeli pracovníci záchranné stanice Aves Kladno. (ls)

142.jpg

Naše jednotka SDH obdrží defibrilátor pro poskytování první pomoci

Město Velvary zakoupilo 2 ks moderních defibrilátorů, které jsou určeny pro laickou veřejnost i zdravotníky k poskytování první pomoci při srdečním selhání. Jeden z nich obdrží naše jednotka SDH do výjezdu. Část našich členů se zúčastnila dne 27.srpna odborného zaškolení na městském úřadu. Školení provedl pracovník dodávající firmy AZ-Medica, což je vzdělávací společnost profesionálních zdravotnických záchranářů. První přístroj obdržela již dříve naše Městská policie a druhý bude umístěn na veřejně přístupném místě ve městě. Tak ať dobře slouží a třeba rychlé a odborné použití zachrání alespoň jeden lidský život ! (ls)

141.jpg

Michal Petráček se zúčastnil Železného hasiče ve Valdicích

Náš člen Michal "Játro" Petráček se zúčastnil v sobotu 22.srpna soutěže "Železný hasič" ve Valdicích na Jičínsku. Soutěžilo se ve třech kategoriích (muži, ženy a veteráni). Michal obsadil 5.místo z devíti závodníků ve své kategorii. Gratulujeme, na snímku stojící druhý zprava.(ls)

140.jpg

Z poslední činnosti členů sboru

Členové sboru v období sucha pomáhají městu Velvary zalévat nově zasazené stromky na Velké Bučině. Se zálivkou se střídají s firmou, která sadbu provedla. Členové oddílu MH po příjezdu z letního soustředění začínají s tréninkem a přípravou na soutěž MH, která proběhne 5.září v Plchově. (ls)

139.jpg

Nejstarší členka sboru obdržela vysoké vyznamenání

Ve středu 19.srpna proběhlo na hasičské zbrojnici společenské setkání. Náš sbor ocenil nejstarší členku sboru paní Bedřišku Stovičkovou u příležitosti jejích 90. narozenin. Starosta sboru František Saifrt předal oslavenkyni Řád sv.Floriána, který ji udělilo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Dále obdržela od sboru věcný dárek i blahopřání od města Velvary. Paní Stovičková je členkou hasičského sboru od roku 1948, tj. neuvěřitelných 72 let. Byla dlouholetou členkou výboru, vykonávala funkci jednatelky a členky kontrolní a revizní komise. Členem sboru byli a jsou i její manžel, syn, snacha, vnuk a pravnuci. Je pátým členem sboru, který obdržel toto vyznamenání. Setkání se zúčastnili i nejbližší členové rodiny.

Přejeme paní Bedřišce Stovičkové hodně zdraví, štěstí a ještě dlouhé období života. Foto P.Holý (ls)

138.jpg

První zprávy a foto z letního soustředění oddílu mladých hasičů

Na sbor dorazily první fotografie z letního sportovního soustředění oddílu mladých hasičů SDH Velvary. Ve dnech 8-15.srpna jsou ubytováni v chatě Lesní zátiší v obci Tisá-Rájec, nedaleko Děčínského Sněžníku. Dvacet dětí včetně sedmi dospělých zde určitě stráví hezké dny, utuží kolektiv a pobytu využijí i k přípravě na podzimní kolo hry Plamen, které je čeká v říjnu letošního roku. Fotografie z celého pobytu zveřejníme po jejich návratu ve FOTOGALERII. Foto: J.Heřman a L.Šulc (ls)

136.jpg

137.jpg

Dva výjezdy jednotky dělilo pouze 16 hodin

Ke dvěma výjezdům vyjela zásahová jednotka SDH během 16 hodin. Nejprve v pátek 7.srpna po 22.15 hodin technikou CAS 32 T815 (1+3) k údajnému požáru pole u obce Hospozínek (zásah č.18). Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o planý poplach, žádný požár nebyl nalezen. V sobotu 8.srpna po 14.30 hodin vyjela jednotka stejnou technikou CAS 32 T815 (1+2) k požáru strniště 300x50 m k obci Neuměřice (zásah č.19). Zásah byl prováděn lafetovou proudnicí a voda byla dovážena z Velvar. Na místě zasahovaly ještě jednotky HZS ze stanic Kralupy n/Vlt., Slaný a JSDH Brandýsek. Foto: F.Saifrt (ls)

135.jpg

Prázdninový pracovní čtvrtek na hasičské zbrojnici

I o prázdninách a v době dovolených se dobrovolní hasiči musí starat o svou techniku a vybavení. O pracovní čtvrtek dne 6.srpna se 10 členů sboru sešlo na hasičské zbrojnici, aby provedli potřebné práce. Osazovalo se zábradlí podél schodiště na chodbě, sekala se tráva, svinovaly se usušené hadice a zajišťovalo se otevření sběrného místa pro občany. Na vozidle CAS 32 T815 se upevňoval uvolněný materiál a vybavení, kontrolovala se i druhá CAS po posledním zásahu. (ls)

zm9.jpg

50 let požární stanice Slaný - blahopřejeme!

V tichosti, vzhledem ke koronavirové době, si slánští hasiči a celý Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje připomenul 50.výročí vzniku Požární stanice Slaný. Tato stanice je nyní jednou ze 33 stanic HZS Středočeského kraje a organizačně patří do struktury územního odboru Kladno. Vydaná brožura k tomuto výročí monitoruje život slánských profesionálních hasičů od 1.června 1970 do současné doby. Zásahová jednotka našeho velvarského sboru spadá do působnosti PS Slaný a jednotka zasahuje i v rámci slánského hasebního obvodu. Slánskou stanicí prošlo celkem 12 členů našeho sboru a získávali zde zkušenosti z profesionálního výkonu služby, které pak uplatňovali mezi dobrovolnými členy. V minulosti to byl Libor Šulc (dvanáct let jako velitel stanice), Mirek Havlín st., Mirek Havlín ml. (dva roky jako velitel stanice), Jaroslav Fůra, Petr Jirotka, Vladimír Krejčí a Vladimír Točík ml. V současné době zde slouží Aleš Krupka, Petr Honický, Vladimír Točík st., Petr Sedláček a Matěj Svoboda. Blahopřejeme slánským hasičům k tomuto výročí a přejeme jim hodně úspěchů do budoucna! (ls) (Brožura je k dispozici na sboru k zapůjčení)

export.jpg

Výjezd č.17 - Požár skládky TDO na Uhách

K letošnímu 17.výjezdu vyjela jednotka SDH Velvary v neděli 26.července kolem 5.hodiny ranní do obce Uhy k nahlášenému požáru skládky tuhého komunálního odpadu a to technikou CAS 32 T815 (1+2). Po příjezdu na místo byl prováděn průzkum skládky a meření termokamerou HZS. Na místě přítomny ještě jednotky stanice HZS Kralupy nad Vltavou, JSDH Veltrusy a hlídka Policie ČR. Poté se jednotka vrátila zpět na základnu. (ls) Foto: M.Petráček

134.jpg

Připravuje se letní sportovní soustředění oddílu MH

Oddíl mladých hasičů při našem sboru připravuje letní sportovní soustředění oddílu, které proběhne ve dnech 8-15.srpna 2020 v obci Tisá-Rájec, nedaleko Děčínského Sněžníku. A právě na toto místo jezdili členové oddílu MH v dřívější době, do tehdy rekreačního zařízení bývalých Středočeských dřevařských závodů n.p. Soustředění se zúčastní cca 21 dětí a 8 dospělých včetně vedoucích, kuchaře a zdravotníka. Přejeme jim zejména hezké počasí, žádný úraz a úspěšný zotavovací pobyt v krásném prostředí v Podkrušnohoří. (ls)

Zásahy č. 15 a 16 téměř na stejném místě za tankovištěm ropy (CTR)

Zásahová jednotka absolvovala dva zásahy na téměř totožném místě za centrálním tankovištěm ropy (CTR) v obci Nelahozeves-Hleďsebe (ME). Nejprve v úterý 7. července 2020 po 13.30 hodin, kdy vyjela technikou CAS 32 T815 (1+1) na požár trávy o rozloze cca 20x20 m, který se ještě rozšířil. Na místě zasahovaly již další jednotky PO a naše jednotka prováděla doplňování vody jednotce HZS a zajišťovala zálohu v DT na útočném proudu. (ls)

220.jpg

Ke druhému zásahu na stejné místo vyjela jednotka v pátek 10.července 2020 po 14 hodině technikou CAS 20 T815 S2R (1+3). Jednotka zde zasahovala s ostatními jednotkami HZS a JSDH a to 1 C proudem a prováděla dohašovací a jiné práce. Návrat na základnu byl až ve večerních hodinách. Foto našich členů u zásahu: M.Petráček. (ls)

133.jpg

Praktické školení výjezdové jednotky v areálu Malovarského rybníku

Členové výjezdové jednotky SDH absolvovali v úterý 30.června další plánované praktické školení a výcvik s technikou v areálu Malovarského rybníku. Výcvik vedl zástupce velitele jednotky René Mašek a zúčastnilo se ho asi 12 členů jednotky. Nacvičovalo se čerpání vody z rybníka vozidlem CAS 20 T815 S2R, používání vodního monitoru včetně bezpečnosti práce při stacionerním použití, použití při lesním požáru a doplňování vody plovoucím čerpadlem z CAS 32 T815. Dále se oživila pravidla dálkové dopravy vody. Foto: M.Petráček (ls)

132.jpg

219.jpg

Do hasičské zbrojnice bylo namontováno nové sušící zařízení na hadice

Sušení hadic patří mezi základní údržbové práce po zásahu hasičské jednotky. V naší věži se doposud hadice tahaly mnoho let ručně. Nyní firma ZAHAS s.r.o Lipník nad/Bečvou nabídla a posléze namontovala nové vertikální sušící zařízení požárních hadic typ ZAHAS VSZHR-20. Kapacita hadic je variabilně nastavitelná a byla přizpůsobena průřezu věže. Elektrický kladkostroj (naviják) se ovládá ze země a zařízení je vybaveno koncovými spínači. Rošt je po stranách uchycen na vodící vertikální ocelová lanka, aby nedocházelo k vychýlení. Náklady ve výši cca 47 tis. Kč bez DPH uhradilo město Velvary ze svého rozpočtu a členové JSDH získali další významný technický prostředek do budovy HZ. (ls)

21.jpg

Z probíhajících prací ve sboru

Členové sboru zahájili práce na opravách dřevostavby "A" v areálu rybníku. Bylo opraveno poškozené schodiště a namontována ocelová kostra zábradlí. Dále byly opraveny a přeskleny zadní dveře a zasklena okna v 1NP. Rovněž členové natřeli mříže u dveří a oken. Připravuje se oprava plechové střechy klempířem a byla zakoupena barva na její nátěr a na nátěr dřeva stavby. Plánuje se také nátěr obvodu plechové boudy na překážky, rovněž v areálu rybníku.

V rámci dalších prací byl odvezen kovový šrot ze sběru dne 6.června t.r. do kovošrotu. Oddíl MH připravuje své letní sportovní soustředění a zajišťuje nákup svého vybavení z přiděleného grantu města. (ls)

131.jpg

217.jpg

Připravuje se 2.setkání hasičů pod Řípem

Nově vzniklý výbor Podřipské hasičské župy připravuje 2.setkání hasičů pod Řípem a to na sobotu 24.října 2020, kdy se sejdou dobrovolní, profesionální i závodní hasiči a návštěvníci v obci Krabčice a posléze průvodem přejdou na louku pod horou Říp, kde bude připraven program setkání. Novinkou je tento víkendový termín, kdy bude umožněno vzdálenějším sborům se na místě ubytovat a setkání se zúčastnit. Plakát setkání hasičů pod Řípem je možné stáhnout zde:  https://www.sdhvelvary.cz/soubor/2-setkani-hasicu-pod-ripem-24-10-2020-plakat-a3-ke-stazeni/  a vice o minulém setkání zde: https://www.sdhvelvary.cz/inpage/setkavani-hasicu-pod-ripem-nove/. (ls)

mail_setkání na Řípu 2020_pozvánka.jpg

Z historie - Účast družstev SDH Velvary v národních kolech soutěží

Z důvodu koronaviru byla většina soutěží v požárním sportu letos zrušena. To nám nezabránilo sestavit historickou účast, výsledky a složení družstev SDH Velvary v národních kolech soutěží. Nechybí samozřejmě největší úspěch sboru - vítězství dorosteneckého družstva chlapců SDH Velvary v národním kole ČR v roce 1987 v Hradci Králové. Děkujeme pamětníkům za jejich postřehy a připomínky. Tak si s námi týmové úspěchy postupně připomeňte zde:  https://www.sdhvelvary.cz/inpage/ucast-druzstev-sdh-velvary-v-narodnich-kolech-soutezi-nove/ (ls)

Sběr železného šrotu a nepotřebných elektrospotřebičů po městě

Město Velvary ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Velvary uspořádalo v sobotu 6.června pro občany sběr železného šrotu a nepotřebných elektrospotřebičů. Naši členové jako každoročně tak i letos objížděli město a přijímali sběr od občanů. Sebrali jsme odhadem 8-10 tun železného šrotu a kolem 100 elektrospotřebičů všeho druhu, za což občanům děkujeme. Touto formou náš sbor podporují a pomáhají mu získávat potřebné prostředky na svou činnost. Vedení sboru děkuje členům za aktivitu a odvedenou práci. Den jsme zakončili posezením u grilu a dobrého občerstvení. (ls)

šrot 2020.jpg

Utržená střecha na RD v Hospozíně - zásah č.14

Ve čtvrtek 4.června kolem 22.30 hodin vyjela jednotka SDH Velvary technikou CAS 20 T815 S2R (1+5) k odstranění nebezpečných stavů do obce Hospozín, kde vlivem silného vichru došlo k poničení eternitové střechy včetně konstrukce  na rodinném domku. Na místě zasahovala již jednotka HZS stanice Slaný, dále byla povolána lezecká skupina s technickým kontejnerem ze stanice Kladno. Na poškozenou část střechy byla natažena a upevněna plachta proti dalšímu poškození dešťovou vodou. Zásah končil kolem 2.30 hodin dalšího dne. Text a foto F.Saifrt (ls)

Střecha Hospozín 2020.jpg

Školení členů výjezdové jednotky - vnikání do uzavřených prostor

V neděli 31.května se uskutečnilo na hasičské zbrojnici školení členů výjezdové jednotky o vnikání do uzavřených prostor. Školení provedla odborná firma, zúčastnilo se ho 8 členů jednotky a tato obdržela Certifikát o školení a potřebné technické vybavení. Samozřejmostí je také, že členové dodrží mlčenlivost o získaných poznatcích a vyzkoušených metodách. Foto M.Ledvinka. (ls)

Zm8.jpg

Asistenční a jiné potřebné práce u dopravní nehody - zásah č.13

Zásahová jednotka sboru vyjela ve středu 27.května kolem 16 hodiny odpoledne ke svému 13. letošnímu výjezdu a to na obchvat silnice č.16 v katastru obce Uhy, kde se převrátil přívěs se zvířaty tažený osobním vozidlem. Určenou technikou byla CAS 20 T815 S2R (1+5 osob). Jednotka prováděla na místě asistenční práce při překládání 4 ks dobytka na jiné vozidlo a další potřebné práce ve spolupráci s jednotkami HZS - stanice Mělník, Kralupy n/Vlt a JSDH Veltrusy.(ls)

Nehoda - obchvat 2020.jpg

Odstranění stromu z komunikace - zásah č.12

K pořadí již 12. letošnímu výjezdu vyjela zásahová jednotka sboru ve středu 20.května před 16 hodinou odpoledne a to technikou DA Fiat Ducato (1+4) a A30 N(1+1). Na staré silnici od hřbitova k benzinové pumpě ve Velvarech odstranila a uklidila poražený strom z komunikace. (ls)

Strom u Benziny.jpg

Dřevostavba "Áčko" v areálu rybníku se vrací do péče hasičů

Dlouhá léta se členové našeho sboru starali o dřevostavbu "Áčka" v areálu Malovarského rybníku v našem městě. A to nejen proto, že zde každoročně měli zázemí pro konání tradiční hasičské soutěže Dědkiáda. Chatu poté město svěřilo správci rybníka a náhonu, který zde skladoval svůj materiál a chata trpěla pro nepoužívání. Nedávno došlo k dohodě s městem, správec se přestěhoval do opraveného objektu bývalých WC a hasiči se pokusí chatu možným způsobem opravit. Dle našeho návrhu bude sloužit zejména hasičské mládeži při jejich pohybu v areálu, přípravě na soutěže a pro celoroční činnost i jako klubovní místnost. Materiál na opravy uhradí město Velvary a hasiči zajistí zdarma potřebné práce. (ls)

Áčko.jpg

Požár okrasných tůjí u RD ve Velvarech - zásah č.11

Zásahová jednotka sboru vyjela v úterý dne 12.května po 16.30 hodině k letošnímu 11. zásahu a to k požáru okrasných tůjí a křovin u rodinného domku ve Velvarech v ul. Lísa. Určenou technikou k výjezdu byla CAS 20 T815 S2R (1+5) a DA Fiat Ducato (1+1). Požár byl likvidován vysokotlakým proudem, na místě přítomna jednotka HZS stanice Kralupy nad/Vlt. a hlídka Policie ČR. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru mohl být odhozený nedopalek cigarety. Foto M.Petráček. (ls)

Požár Lísa 20201.jpg

4.května si připomínáme Den hasičů - svátek sv.Floriána

Všichni hasiči v naší zemi si v pondělí 4.května připomenou Den hasičů - svátek sv.Floriána, patrona všech hasičů. Letos uplyne již 1716 let od jeho smrti. Jeho podobizna zdobila jak první historický prapor našeho sboru z roku 1868 tak i současný z roku 2010. Soška sv.Floriána je umístěna i u vchodu do hasičské zbrojnice. Čest jeho památce! Více zde: https://www.sdhvelvary.cz/inpage/sv-florian-patron-hasicu-pripominani/ (ls)

Florián.jpg

Členům SDH - uvolňování opatření v hasičské zbrojnici

V souvislosti s celostátním uvolňováním opatření v boji proti koronaviru se uvolňují i opatření v naší hasičské zbrojnici a v činnosti spolku. Od pátku 1. května 2020 se ruší zákaz vstupu na hasičskou zbrojnici. Vstup je možný zejména za účelem zajištění potřebné činnosti údržby, provozu techniky, provozu sběrného místa apod. Hygienická opatření zůstávají v platnosti včetně nošení roušky a používání dezinfekce. Platí provádění prácí s minimálním počtem osob včetně odstupů a zavedené evidence vstupu do objektu. Ostatní opatření budou dohodnuta na jednání výboru SDH dne 7. května - velitel a starosta sboru. Fotografie z činnosti sboru v době pandemie: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/sbor-v-dobe-koronaviru-brezen-duben-2020/ (ls)

Nabídka dezinfekce prostor a objektů ozónem !

Sbor dobrovolných hasičů Velvary nabízí zájemcům na území města možnost dezinfikování prostor a objektů pomocí ozónu. Nabízíme k využití ozónový generátor, který jsme zakoupili z prostředků Nadace ČEZ. Budete-li mít zájem, přístroj přivezeme, nastavíme a spustíme. V první fázi nabízíme přístroj organizacím města a velvarským školám, následně i dalším subjektům. Kontaktujte starostu sboru Františka Saifrta, tel. 723 618 685, fsaifrt@centrum.cz. (ls)

IMG-20200421-WA0000.jpg

Výjezdy jednotky k zásahům č.9 a 10/2020

V neděli 26.dubna po 17.30 hodin vyjela jednotka SDH s CAS 20 T815 S2R (1+4) do obce Sazená k požáru kompostu a palet na zahradě rodinného domku o rozloze cca 30 m2. Po 30 minutách bylo k zásahu povoláno druhé naše vozidlo CAS 32 T815 (1+2). Zásah byl prováděn vysokotlakým proudem a z druhého vozidla jedním C proudem. Na místo se dostavila i jednotka HZS - stanice Kralupy nad/Vltavou. (ls)

Sazená - palety 2020.jpg

K dalšímu výjezdu vyjela jednotka SDH v pondělí 27.dubna kolem 19.30 hodin vozidlem CAS 20 T815 S2R do obce Černuc, kde hořel poblíž koupaliště jehličnatý strom, který ohrožoval i sousední stromy. Požár byl likvidován vysokotlakým proudem, na místě i HZS - stanice Kralupy nad/Vltavou. (ls)

č2.jpg

II.etapa dezinfekce veřejných prostor a planý výjezd jednotky

Členové sboru provedli v pátek 24.dubna II.etapu plošné dezinfekce veřejných prostor v našem městě i v místních částech Ješín a Velká Bučina.

Večer kolem 21.45 hodin vyjela zásahová jednotka s vozidlem CAS 20 T815 S2R (1+5 osob) na údajný požár pískovny na skládce mezi obcemi Černuc a Hospozínek (výjezd č.8/2020). Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o planý poplach. (ls)

Dezinfekce města - II.jpg

Připravuje se vydání nové knihy - autorem je náš kamarád Pepa Nitra

Nakladatelství Triton připravuje na léto 2020 vydání knihy našeho kamaráda Josefa "Pepy" Nitry pod názvem "Pompiéři, požárníci, hasiči" s podtitulem "Dějiny českého hasičství". Autor předkládá odborné i široké veřejnosti doposud nejobsáhlejší dílo věnující se historii vzniku a rozvoji požární ochrany v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Knihu si lze objednat do 30.6. za akční cenu 594,- Kč na www.tridistri.cz nebo obchod@triton-books.cz. (ls)

P0001.jpg

Hejtmanka Středočeského kraje ocenila působení dobrovolných hasičů

Kladenský deník uveřejnil dne 23.dubna článek "Kdo je zálohou první linie? Dobrovolní hasiči! Jejich působení v současné době ocenila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová - odkaz na článek: https://kladensky.denik.cz/z-regionu/kdo-je-zalohou-prvni-linie-dobrovolni-hasici-20200423.html (ls)

Z poslední činnosti členů sboru v nouzovém stavu

Sbor zakoupil první ze dvou plánovaných přenosných ozónových generátorů z prostředků Nadace ČEZ (informovali jsme dříve) a to menší typ MA5000. Přístroj využívá technologie řízeného ozónu vyvinutého speciálně pro snížení pachů, bakterií a virů v neobsazených prostorách, ideální pro ošetření domácností, kanceláří, automobilů a dalších. Po seznámení s návodem k používání bude přístroj nasazen do provozu.

V rámci omezené činnosti na hasičské zbrojnici byl odvezen sebraný železný šrot a nepoužitelné elektrospotřebiče. Členové rovněž ošetřili a vydezinfikovali vozidla Škoda Octavie a Fiat Ducato včetně přezutí na letní pneu. (ls)

HZ.jpg

Členové sboru provedli plošnou dezinfekci veřejných prostor města

Na žádost starosty města provedli naši členové dne 16.4. plošnou dezinfekci veřejných prostor v našem městě. Nechyběly např. košíky a vozíky v Jednotě, obě dětská hřiště, venkovní prostor zdravotního střediska, prostory před školou a sokolovnou, lavičky u nádraží, areál Malovarského rybníku, náměstíčko u hudební školy, vchod do pošty, bankomat, hřiště na Velké Bučině, rozhledny na Radoviči a další. Foto M.Petráček (ls)

129.jpg

216.jpg

Hasičské noviny č. 7 vyšly v elektronické podobě

Hasičské noviny jsou určeny výlučně předplatitelům tištěných novin. Nacházíme se však v těžké době, kdy je možno překonávat zaběhnuté zvyklosti. Z toho důvodu vyšlo č.7 v elektronické podobě a nabízíme ho ke stažení zde: https://www.sdhvelvary.cz/slozka/videa-ke-stazeni/ nebo přímo na stránkách novin: http://www.hasicskenoviny.cz/soubory/www_07-2020.pdf (ls)

Grantové řízení Krizová pomoc 2020 pomůže našemu sboru i městu

Je důležité, když naši členové sledují současnou situaci a občas upozorní, kde hledat pomoc či finanční prostředky. Jeden člen nás upozornil, že lze podat žádost do veřejného grantového řízení Krizová pomoc 2020, které vyhlašuje Nadace ČEZ a které je zaměřeno na rychlou finanční podporu v případě mimořádných událostí, což je nyní pandemie koronaviru. Sbor neváhal a rychle podal žádost o finanční příspěvek na nákup 2 ks ozonových generátorů, které by pomohly čistit vzduch (likvidují viry včetně koronavirů, odstraňují bakterie, plísně a zápach). Přístroje by pomohly nejen pro dezinfekci hasičské zbrojnice, šatny členů vyjezdové jednotky i interiérů zásahových vozidel. Lze je využít i ve veřejných prostorách města (radnice, školy, městské domy, muzeum, knihovna). Samozřejmě by se používaly i v následující době po pandemii např. při odstraňování následků povodní, což už jsme zažili.

Neskutečnou rychlostí během 24 hodin byla podána internetová žádost a tato byla kladně vyřízena. Následoval podpis a odeslání smlouvy o poskytnutí nadačního příspěvku. Obdržíme téměř 90 % požadovaných nákladů, zbytek doplatíme z vlastních prostředků. Nyní zbývá zařízení rychle objednat a věřit, že dodací lhůty nebudou dlouhé. Děkujeme za opravdu rychlou pomoc ! (ls)

Generátory.jpg

Členové sboru pomáhají městu stáčením dezinfekce

Na základě žádosti starosty města pomohli členové sboru stáčením potřebného dezinfekčního roztoku pro občany našeho města. Dezinfekci v množství 1000 l dodala společnost ČEPRO a litrové obaly velvarská společnost VELVANA. Členové stočili cca 1170 obalů s dezinfekcí, kterou budou roznášet po městě dobrovolníci včetně dvou skupin našich členů. (ls).

Stáčení dezinfekce.jpg

Výbor SDH zrušil letošní 25.ročník memoriálu K.Krohna

Další očekávaná zpráva přišla z našeho sboru! Výbor SDH Velvary na svém videokonferenčním jednání dne 2.4.2020 rozhodl o zrušení 25.ročníku memoriálu K.Krohna - Dědkiáda 2020, který se měl konat dne 16.5.2020. Soutěž se uskuteční v řádném termínu v roce 2021. Věříme, že hasičské sbory vzhledem k současné situaci toto opatření pochopí. (ls)

Celostátní hasičské slavnosti 2020 byly přeloženy na rok 2021 !

Na sbor přišla zpráva, kterou jsme očekávali. Celostátní hasičské slavnosti Litoměřice, které se měly konat v termínu 12.-13.června t.r. byly zrušeny respektive přeloženy na nový termín 11.-12.června 2021. Rozhodnutí pořadatelů nebylo jednoduché, ale v současné době asi jedině správné. V příštím roce si snad slavností více užijeme. Naposledy byly slavnosti odloženy o rok v roce 2013 z důvodu povodní na litoměřicku a okolí. (ls)

Opatření vedení Sdružení hasičů ČMS k současné situaci v ČR

Zveřejňujeme Opatření vedení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska z 29.3.2020 k současné situaci v ČR, jeho platnost je od 1.4.2020. Mimo jiné ruší postupové soutěže a další akce plánované v rámci SH ČMS. Jeho znění naleznete zde: https://www.sdhvelvary.cz/slozka/videa-ke-stazeni/. (ls)

Vláda prodloužila nouzový stav do 11.dubna 2020

Vláda ČR prodloužila nouzový stav na území České republiky na dobu 30 dnů od vyhlášení, to znamená do 11.dubna 2020 do 6.00 hodin. Platí vyhlášená opatření, zejména zákaz volného pohybu osob, omezený pohyb na veřejně dostupných místech, omezení kontaktů s jinými osobami na nezbytně nutnou míru, skupiny maximálně dvou osob a dodržování odstupu mezi osobami nejméně dva metry. Naši členové stále dodržují stanovená opatření v hasičské zbrojnici a pravidla a postupy HZS Středočeského kraje k chování jednotek v operačním a organizačním řízení. Předpokládá se, že veškerá nařízení budou platit i přes velikonoční svátky. (ls)

Ve Velvarech se natáčela část Středočeského magazínu o dobrovolných hasičích

Metropolitní televize Praha TV vysílá pravidelně Středočeský magazín o životě ve Středočeském kraji. Dne 26.března t.r. byla obsahem historie i současnost dobrovolných hasičských sborů. Úvodní část pořadu se natáčela u nás ve Velvarech. Pořad ke stažení naleznete zde: https://prahatv.eu/porady/stredocesky-magazin/stredocesky-magazin-26-03-2020-07-44. (ls)

Mimořádná opatření ke koronaviru byla prodloužena

Vláda ČR na svém zasedání 23.března prodloužila mimořádná opatření proti šíření koronaviru minimálně do 1.dubna 2020 do 6 hodin ráno. Stále tedy platí omezení volného pohybu a pobytu osob včetně dalších mimořádných opatření. Pro členy našeho sboru platí stále zákaz vstupu a scházení v hasičské zbrojnici. Vyjímky stanovuje velitel jednotky s cílem zajistit kontrolu techniky a její akceschopnost. Děkujeme členům, že zákaz dodržují. (ls)

Karel Krohn by se divil co R.A.Smékal vidí...

Žijeme nyní v době, kterou jsme si ani ve snu nepředstavovali. Náš zakladatel Karel Krohn by se divil, co vidí R.A. Smékal  prostřednictvím  své  vystavené koňské  stříkačky v chodbě velvarské radnice. Chodba se přeměnila ve výdejní a skladové místo ochranných pomůcek proti nákaze koronavirem, které zajišťuje město Velvary. Denně  aktualizovaný  přehled  současných  opatření  ve městě  a letáky s důležitými informacemi naleznete na https://www.velvary.cz/mesto/aktuality/nouzovy-stav-opatreni-ve-velvarech-1722cs.html. Členové naší jednotky se zatím nezapojují do dobrovolnické činnosti, ale plně se připravují na případný výjezd a zásah. Také s napětím sledují činnost ostatních hasičských jednotek v této době a přejí jim všechno dobré! (ls)

Preventivní opatření velitele JSDH a starosty spolku

Na základě současné situace v nouzovém stavu státu a po jednání krizového štábu města je prvořadým naším úkolem udržet akceschopnost jednotky. Za tím účelem se dnem 16.3. zakazuje vstup a scházení členů na hasičské zbrojnici, samozřejmě mimo zajišťění případného výjezdu. Na zbrojnici se bude provádět pouze vizuální kontrola techniky jedním stanoveným členem, kterého určí velitel jednotky. Děkujeme členům za pochopení, spojení se členy zůstává beze změny. Velitel a starosta sboru. (ls)

Informace pro členy jednotky a SDH - situace v nouzovém stavu

V pátek 13.března jednal krizový štáb našeho města v souvislosti s řešením situace kolem koronaviru. Na základě jednání se starostou města byla stanovena následující opatření:

Oddíl Mladých hasičů do odvolání se nebude scházet na svých schůzkách. Sběr elektroodpadu a železa 18.dubna bude přesunut na pozdější dobu. O soutěži Dědkiáda dne 16.5. se rozhodne v průběhu měsíce dubna, zatím beze změn. Jednotka SDH nebude do odvolání provádět školení a výcvik. Školení v otvírání prostor dne 28.3. se ruší, stejně jako odpolední interní školení jednotky a členů sboru.

Na hasičské zbrojnici dodržujte zvýšená hygienická pravidla. Sociální zařízení byla dovybavena hygienickými prostředky, stejně jako výjezdová vozidla. Dezinfekční gely budou dodány dodatečně. Ve městě není zatím evidován žádný případ nakažení koronavirem. Proto není potřeba podléhat panice a fámám. Věříme, že členové sboru situaci pochopí a pravidla budou dodržovat. Starosta a velitel sboru. (ls)

Mladí hasiči opravovali překážky na požární sport

Jarních prázdnin využili členové oddílu MH a dorostenci k opravě překážek na požární sport. Zahájení sportovní sezóny se blíží a trénovat se musí. Bariéru a další překážky bylo nutné opravit. Členové rovněž pracovali na našem cvičišti v areálu Malovarského rybníku, kde upravovali povrch a vybírali kameny po provedených vrtech. (ls)

Proběhl praktický výcvik pilařů výjezdové jednotky

V neděli 8.března proběhl praktický výcvik pilařů naší výjezdové jednotky pod vedením velitele Michala Ledvinky a Radka Maška. Po dohodě s městem byly pokáceny suché břízy v parčíku u parkoviště a.s. Comax v našem městě, kde v nedávné době padly stromy na parkující vozidla. Další člen jednotky Luboš Matoušek úspěšně ukončil kurz dýchací techniky v Příbrami a může používat dýchací přístroje u zásahů. (ls)

Nový sportovní přívěs byl dokončen

Členové sboru při dopravě materiálu na sportovní soutěže doposud využívali tradiční hasičský přívěs PPS 12, který však muselo táhnout nákladní vozidlo nebo dříve DA 12, které sbor již nevlastní. Navíc přívěs neměl registrační značku a jeho používání v silničním provozu bylo problematické. V loňském roce bylo rozhodnuto zakoupit jednoosý podvozek výrobce VEZEKO s.r.o Velké Meziříčí a osadit ho nově upravenou skříňovou nástavbou zrušeného přívěsu PPS 12. Vlastní práce prováděli členové sboru svépomocí zdarma. Většinu prácí provedl Milan Vobořil a poděkování patří i Josefu Heřmanovi, který umožnil provádění prací v jeho zámečnické dílně. Dokončovací práce "na míru" byly prováděny již na hasičské zbrojnici. Nový sportovní přívěs je brzděný, má svůj technický průkaz, RZ a je zákonně pojištěn. Závěs je konstruován na "kouli" a lze jej táhnout za vozidlem DA Fiat Ducato i za osobním vozidlem Škoda Octavie. Bude využíván zejména oddílem mladých hasičů i sportovním družstvem SDH. Na úpravu přívěsu přispělo Město Velvary z programové dotace města na rok 2019. Více zde: https://www.sdhvelvary.cz/inpage/sportovni-prives-vezeko-typ-r2b1x/ (ls)

Členové sboru ukončili stavební  práce v areálu rybníku

Sbor se dohodl s městem Velvary, že provede stavební úpravy na objektu bývalých WC v areálu Malovarského rybníku pro potřeby správce areálu, který se sem přestěhuje. Za to město uvolní dřevěnou stavbu tzv. "Áčka", která bude k dispozici pro činnost oddílu MH i hasičského sboru. Členové sboru pod vedením L.Matouška tyto stavební práce provedli a nyní již dokončili vymalováním vnitřních prostor. Součástí úprav bylo i položení přívodního kabelu elektrické sítě, odbornou instalaci provede elektrikář. Děkujeme členům, kteří se na pracech podíleli za jejich iniciativu. Sbor využívá areál rybníku pro svou činnost, letos by zde měl proběhnout jubilejní 25.ročník naší hasičské soutěže Memoriál K. Krohna - Dědkiáda 2020. (ls)

Požár kompostéru a okrasných křovin - zásah č.6

Zásahová jednotka sboru vyjela ve čtvrtek 27.února v 03.13 hodin k požáru kompostéru a okrasných dřevin do ulice Tyršovy ve Velvarech. Technika u zásahu CAS 20 (1+4) a CAS 32(1+2), na místě jednotky HZS stanice Slaný, Kralupy nad/Vlt. a Policie ČR. Pravděpodobnou příčinou požáru bylo vysypání žhavého popelu do kompostéru, od kterého se požár rozšířil na sousední pozemek. Foto F.Saifrt (ls)

Rozloučení s naším členem Antonínem Mášou

Ve středu 26.února se členové sboru rozloučili se svým dlouholetým členem Antonínem Mášou, který zemřel 10.února t.r. ve věku 88 let (o jeho členství ve sboru níže v jiném článku). Uložení ostatků na velvarském hřbitovu se zúčastnila rodina, známí a velvarští hasiči. (ls)

Fotografie zde: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/rozlouceni-s-a-masou-dne-26-2-2020/

Tradiční hasičský ples sboru navštívilo letos méně návštěvníků

V sobotu 22.února uspořádal náš sbor tradiční "hasičský ples" v kulturním zařízení na Uhách. Vlivem okolních probíhajících akcí dorazilo letos kolem 160 návštěvníků, což je méně než v minulých letech. Přesto jsme slyšeli slova chvály na organizaci, průběh i bohatou tombolu, kde bylo přes 400 cen. Za příspěvky děkujeme, stejně jako za zakoupení lístků našimi občany při osobním zvaní. Novinkou byla také hudba! Po mnoha letech, kdy hrála skupina Druhej dotek, jsme vyzkoušeli kapelu Akce Band, která nám hrála na loňských oslavách sboru. Hudba se líbila, vytvořila komornější a hlavně méně hlasité prostředí, které mnoha návštěvníkům vyhovovalo. Děkujeme našim členům pod vedením J.Svobody za zvaní, přípravu a průběh plesu. Ekonomický výnos z této kulturní akce nám každoročně přináší potřebné finanční prostředky pro naši činnost! Poděkování patří i V.Vinšovi ze Sazené za zajištění dopravy návštěvníků autobusem. (ls) Fotografie z plesu zde: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/hasicsky-ples-22-2-2020-na-uhach/

Členové sboru drželi pohotovost po dobu vichřice Sabine

Vichřice Sabine, která v minulých dnech přešla přes naši republiku, nenapáchala v našem městě žádné větší škody. Pouze v místní části Ješín se v pondělí 10.2. po poledni rozlomil větší smrk a jeho silná část spadla na kolnu u rodinného domku čp.46. Část stromu likvidovala naše jednotka s CAS 20 T815 S2R (1+5) - výjezd č.5, druhá část stromu bude pokácena odbornou firmou v nejbližších dnech. Technická četa města likvidovala dále mnoho spadlých suchých větví a narovnávala ohlé dopravní značky. Členové sboru drželi ve dnech 9.-10.února pohotovost pro případ potřeby na hasičské zbrojnici. Foto M.Petráček (ls)

Ve věku 88 let zemřel člen našeho sboru Antonín Máša

S hlubokou lítostí sdělujeme našim členům, kamarádům a známým, že v pondělí 10.února zemřel druhý nejstarší člen našeho sboru Antonín Máša a to ve věku 88 let. Narodil se v roce 1932 a do sboru vstoupil v roce 1948 ve svých 16 letech. Byl aktivním členem sboru, členem výjezdové jednotky, zúčastňoval se řady akcí a hasičských soutěží. Dlouhá léta byl organizačním a kulturním referentem a členem výboru SDH. Za svou práci obdržel řadu hasičských ocenění, v roce 1994 nejvyšší ocenění titul "Zasloužilý hasič". V poslední době ze zdravotních důvodů bydlel v Domově ve Velvarech a stále se zajímal o činnost hasičského sboru. Toníku, odpočívej v pokoji a Čest tvé památce! (ls)

Mladí hasiči na štafetě dvojic v Unhošti

Členové oddílu MH se zúčastnili v sobotu 8.února soutěže ve štafetě dvojic ve sportovní hale v Unhošti. Soutěž pod názvem "Braškovská štafeta" pořádal Sbor dobrovolných hasičů Braškov. Naše družstvo obsadilo v kategorii "mladší žáci" 7.místo z deseti družstev. (ls)

Členové sboru pokračují v úpravách bývalých WC na rybníku

Členové sboru pokračují ve stavebních úpravách objektu bývalých WC v areálu Malovarského rybníku. Zde by mělo vzniknout zázemí pro správce rybníku a objekt "Áčka" bychom měli převzít pro potřeby oddílu MH. Nejprve byl položen nový elektrický kabel a vybourány stávající příčky. Následovalo dozdění obvodových zdí a osazení nových kovových dveří dostatečné šířky. Po začištění omítek předáme objekt městu, které hradí materiál úprav, práce provádí naši členové zdarma. (ls)

Děti z mateřské školy Černuc na hasičské zbrojnici

Ve středu 29.ledna navštívilo asi 22 dětí z mateřské školy Černuc se svými učitelkami naší hasičskou zbrojnici. Škola se přihlásila do výtvarné soutěže Požární ochrana očima dětí v kategorii do 5 let a tak děti přijely čerpat náměty ke kresbám. Ukázky z činnosti a vyprávění našich hasičů se jim líbilo o čemž svědčí i poděkování ředitelky školy. (ls) Foto M.Petráček

Jednala výroční valná hromada sboru

V sobotu 25.ledna se sešla valná hromada sboru na svém výročním jednání, na kterém hodnotila období roku 2019. Přivítali jsme mezi sebou starostu města Velvar Radima Woláka, starostu OSH Kladno Martina Zusku, zástupce HZS Středočeského kraje npor. Petra Vejražku, šéfredaktora Hasičského čtení Josefa Pepu Nitru a zástupce sborů z Kozince, Brandýska a Hřebče. V průběhu schůze bylo oceněno 7 členů stužkami "Za věrnost" a sbor poděkoval dlouholetému členu výboru Mílovi Maršálkovi za jeho práci. Sbor také volil nové funkcionáře do výboru SDH na léta 2020-2024. Staronovým starostou sboru byl zvolen František Saifrt, jeho náměstkem Jaroslav Svoboda a velitelem Michal Ledvinka. Ke změnám nedošlo ani ve složení Kontrolní a revizní rady, předsedou byl opět zvolen Radovan Barsa. Sbor rovněž přijal zdravici jednání 6.sjezdu Sdružení hasičů ČMS, který bude jednat v červenci t.r. v Brně a zdravice nejstaršího českého dobrovolného hasičského sboru bude součástí předsjezdových materiálů (https://www.sdhvelvary.cz/slozka/videa-ke-stazeni/?p=1). Podle přijatého plánu akcí čeká členy sboru v roce 2020 mnoho úkolů. Zejména organizace a průběh jubilejního 25.ročníku soutěže "Dědkiáda", účast na VIII.ročníku Hasičských slavností v Litoměřicích a na 2.ročníku setkání hasičů pod Řípem. Tak ať se práce v novém roce daří! Fotografie naleznete zde: https://www.sdhvelvary.cz/fotogalerie/vyrocni-valna-hromada-25-1-2020/. Usnesení valné hromady zde: https://www.sdhvelvary.cz/slozka/videa-ke-stazeni/(ls)

Výcvik v protiplynovém polygonu společnosti Synthos Kralupy n/Vlt.

Devět členů naší výjezdové jednotky se v sobotu 25.ledna zúčastnilo plánovaného výcviku v protiplynovém polygonu společnosti Synthos Kralupy n/Vlt. Je to povinný výcvik pro nositele dýchací techniky a všichni zúčastnění v hodnocení obstáli. (ls)

Pozvání na výroční valnou hromadu dne 25.ledna

Zveme všechny naše členy a příznivce na jednání výroční valné hromady SDH, která se koná v sobotu 25.ledna 2020 od 17.30 hodin na hasičské zbrojnici. Pozvánku ke stažení najdete na: https://www.sdhvelvary.cz/slozka/videa-ke-stazeni/ (ls)

Začaly práce na Malovarském rybníku

Sbor využil nabídku starosty a městské rady na využití budovy "Áčka" v areálu Malovarského rybníku pro potřeby oddílu mladých hasičů. Oddíl zde bude mít zázemí a vybavení potřebné pro tréninky na hasičské soutěže. Na samotném "Áčku" ještě po předání do užívání postupně provedeme drobné svépomocné práce spojené s údržbou. Zároveň členové sboru přislíbili pomoc se stavebními úpravami bývalých toalet, kde bude mít zázemí správce rybníka. Tyto úpravy začaly již nyní bouracími pracemi uvnitř objektu, zároveň byl položen nový elektrický kabel. Výkopové práce se svojí technikou nám sponzorským způsobem provedl Pavel Hudeček. Na úpravě objektu nyní pracují Vašek Holý, Luboš Matoušek, Josef Heřman a Pavel Staněk. Věříme, že se vše stihne co nejdříve, neboť na jaře nás čekají další sborové akce a úkoly. F.Saifrt

Co nás čeká v roce 2020 ?

V měsíci lednu se sejde valná hromada členů, která zvolí nové vedení a výbor sboru na období 2020-2024. Celoročním úkolem spolku je zajišťování sběrného místa pro město a to sběr elektrospotřebičů a železného šrotu. S tím souvisí každoročně provést dva sběry šrotu po městě. Osvědčené první pracovní čtvrtky v měsíci slouží k pracem na hasičské zbrojnici včetně konání výborových schůzí SDH. Z jednotlivých akcí jsou známé termíny hasičského plesu (22.února), jubilejního 25.ročníku soutěže Dědkiáda (16.května), celostátních hasičských slavností v Litoměřicích (12.-13.června) a 2.setkání hasičů pod Řípem (24.října). Oddíl mladých hasičů chystá pravidelné schůzky a akce, vrcholem bude okresní kolo hry Plamen (22.-24.května). Uvažuje se také o týdením soustředění oddílu v průběhu prázdnin. Soutěžní družstvo čeká okresní kolo soutěže, popřípadě účast na jiných vybraných soutěžích. Výjezdová jednotka má svůj plán školení a výcviku, naopak ostré zásahy nelze dopředu odhadnout. Zamýšlíme se nad další etapou rekonstrukce HZ (topení nebo elektroinstalace ?), rádi bychom dokončili úpravu sportovního přívěsu, opravu motoru vozidla Praga RN a další drobné stavební úpravy v HZ. Nevíme také, kdo nás pozve na oslavy založení sboru, jsme připraveni pomáhat i městu s různými pracemi (asistence, čištění kanalizace, dovozy materiálu apod.). Rádi bychom také v areálu rybníku upravili dřevěnou budovu "Áčka" pro využívání oddílem MH. K tomu je však nutný zájem i ze strany města. Práce v roce 2020 bude dosti, ale to je úděl dobrovolných hasičů, kteří jsou zvyklí přiložit ruce k dílu a vše si udělat! Kalendářní přehled akcí naleznete na: https://www.sdhvelvary.cz/inpage/plan-akci-na-rok-2019-709/ a bude průběžně doplňován.(ls)

Úprava rubrik webových stránek

S novým rokem došlo k úpravě a přesunu stránek našeho webu. Události a kalendář akcí za rok 2019 naleznete zde: https://www.sdhvelvary.cz/rubrika/cinnost-2010-2012/.

Asistence při novoročním ohňostroji

Jako každoročně začínáme kalendářní rok asistencí při novoročním ohňostroji na našem náměstí. Také ten letošní se povedl, asistence byla zajištěna a ještě se zkontrolovala technika. Jednotka po dobu vánočních svátků a nového roku neměla žádný výjezd! (ls)

Příprava volební valné hromady v lednu 2020

Výbor SDH se na svém jednání dne 9.12. zabýval mj. přípravou valné hromady, která by se měla sejít v sobotu 25.ledna 2020. Jedná se o volební valnou hromadu, která zvolí nový výbor a kontrolní a revizní radu na období 2020-2024. Ze současného výboru nejsou již navrhováni: Miloslav Maršálek, Milan Vobořil a Pavel Staněk. Uvádíme navrhované členy nového čtrnáctičlenného výboru sboru v abecedním pořadí: Holý Václav, Kapitán Lukáš, Krupka Aleš, Ledvinka Michal, Mašek René, Pašek Michal, Petráček Michal, Saifrt František, Svoboda Jaroslav, Svoboda Matěj, Šulc Libor, Šulc Štěpán a nově Heřman Josef a Matoušek Luboš. Do kontrolní a revizní rady jsou navrhováni Barsa Radovan, Sedláčková Edita a Protivová Martina. Předkládáme návrh k diskusi členů, kteří mohou vznášet připomínky nebo navrhnout dalšího nebo jiného člena. (ls)

PF 2020

Přejeme všem našim členům, příznivcům, kamarádům hasičům a návštěvníkům stránek krásné vánoční svátky, rodinnou pohodu, hodně štěstí a zdraví v novém roce 2020. Členům zásahových jednotek hlavně šťastný a bezpečný návrat na své základny! (ls). Autorem PF je J.Svoboda.